Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:22
Reklama
Reklama

Wybory samorządowe - WYNIKI [AKTUALIZACJA]

Po pierwszej turze wyborów samorządowych wiadomo, że 4 listopada ponownie pójdziemy do głosowania. W drugiej turze wybierzemy prezydenta miasta, a także wójta gminy Tczew. Przypominamy, że po podliczeniu głosów, zmierzą się: obecnie sprawujący urząd prezydenta Mirosław Pobłocki z Porozumienia na Plus, który uzyskał wynik 42,14% głosów oraz dotychczasowy starosta Tadeusz Dzwonkowski z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 22,82%. W przypadku głosowania na wójta gminy Tczew będziemy wybierać obecnie sprawującego to stanowisko Romana Rezmerowskiego, który uzyskał blisko 32% głosów lub Krzysztofa Augustyniaka, który zdobył 33 procentowe poparcie. Na oficjalne wyniki końcowe I tury wyborów samorządowych trzeba będzie poczekać nawet do środy, 24 października.
Wybory samorządowe - WYNIKI [AKTUALIZACJA]

 

AKTUALIZACJA - 23 PAŹDZIERNIKA 14:00

We wtorek, 23 października podano oficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Tczewskiego:

Okręg wyborczy nr 1:
Kulas Jan (Koalicja Obywatelska) - 1307
Smoliński Stanisław (Prawo i Sprawiedliwość) - 1339
Makać Gabriela (Porozumienie na Plus) - 736
Kajzer Tomasz (PnP) - 789
Sosnowski Witold (Inicjatywa Samorządowa) - 780

Okręg wyborczy nr 2:
Kucharek Adam (KO) - 927
Kamińska Barbara (PiS) - 1720
Studeny Jiří (PiS) - 319
Korda Krzysztof (PnP) - 1541
Gajewska Alicja (PnP) - 635
Demski Andrzej (PnP) - 613
Antczak Grażyna (IS) - 699

Okręg wyborczy nr 3:
Tomaszewska Wiesława (KO) - 507
Kotlenga Tomasz (PiS) - 610
Taraszkiewicz-Gurzyńska (PnP) - 483
Badziong Bogdan (IS) - 538

Okręg wyborczy nr 4:
Modrzejewski Marek (KO) - 860
Zgoda Zbigniew (PiS) - 771 
Łaga Piotr (IS) - 845

Okręg wyborczy nr 5:
Pawlusek Waldemar (KO) - 1209
Małecki Roman (PiS) - 683
Odya Piotr (PnP) - 1057
Godlewski Dariusz (IS) - 866

Gmina Pszczółki ma najmłodszego wójta w Polsce. 26-letni Maciej Urbanek reprezentujący swój komitet wyborczy, pokonał rywali z PiS i PSL, zdobywając blisko 70-procentowe poparcie.


AKTUALIZACJA 15:00 

Wyniki głosowania do Rady Miejskiej Tczewie

Okręg nr 1:

Krzysztof Misiewicz (Porozumienie n Plus) - 375 głosów
Bożena Chylicka (PnP) – 310 głosów
Józef Cichon (Prawo i Sprawiedliwość) – 304 głosy
Michał Ciesielski (Inicjatywa Samorządowa) – 334 głosy
Iwona Nitza (Koalicja Obywatelska) – 451 głosów

Okręg nr 2:

Kazimierz Mokwa (PnP) – 715 głosów
Tomasz Tobiański (PnP) – 556 głosów
Tadeusz Dzwonkowski (PiS) – 959 głosów
Łukasz Brządkowski  (IS) – 408 głosów
Brygida Genca (KO) – 365 głosów

Okręg nr 3:

Mirosław Pobłocki (PnP) – 701 głosów
Maciej Skiberowski (PnP) – 199 głosów
Ewa Ziółek-Radziszewska (PiS) – 170 głosów
Mieczysław Matysiak (PiS) – 416 głosów
Wojciech Borzyszkowski  (KO) – 344 głosy

Okręg nr 4:

Gertruda Pierzynowska (PnP) – 724 głosy
Zenon Drewa (PnP) – 678 głosów
Kazimierz Ickiewicz (PnP) – 637 głosów
Krystian Cieśnik (PnP) – 309 głosów
Piotr Antczak (PiS) – 786 głosów
Wojciech Korda (PiS) – 472 głosy
Roman Kucharski (KO) – 553 głosy
Marcin Kussowski (IS) – 373 głosy.

Kandydatów na miejskich radnych wystawiło 6 komitetów wyborczych:

- Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska
- KW Prawo i Sprawiedliwość
- KW Porozumienie na Plus
- KW Stowarzyszenie Inicjatywa Samorządowa
- KWW Świadomy Tczew
- KWW #TNP.

O 23 miejsca w Radzie Miejskiej w Tczewie walczyło 164 kandydatów, czyli 7 osób na jeden mandat.

 

AKTUALIZACJA 11:00

W Radzie Gminy sporo się zmieni - mandaty obroniło tylko pięcioro radnych z poprzedniej kadencji. W skład Rady Gminy Tczew na kadencję 2018-2023 wejdzie sześcioro radnych z komitetu Uczciwa Gmina Tczew, pięcioro z Porozumienia dla Gminy, oraz radni z komitetów Anny Siwiak, Iwony Kończyńskiej, Porozumienie na Plus, a także Niezależny Roman Wendt.

Druga tura odbędzie się też w gminie Gniew. O stanowisko burmistrza nadal będą się ubiegać Adam Klimczak, który zdobył prawie 30% głosów i Maciej Czarnecki z wynikiem 26%.

Druga tura odbędzie się także w Pelplinie, gdzie najwięcej głosów uzyskał obecny przewodniczący Rady Miasta i Gminy, Mirosław Chyła, a drugie miejsce należy do obecnego pełniącego obowiązki burmistrza Tomasza Czerwińskiego.

Dodajmy, że frekwencja w wyborach samorządowych w województwie pomorskim wynosiła 54,08%. W powiecie tczewskim zagłosowało 49,9% uprawnionych do tego mieszkańców.

 

AKTUALIZACJA 10:00

W Skarszewach nieoficjalnie wygrał Jacek Pauli. W Morzeszczynie na stanowisku wójta pozostanie Piotr Laniecki, w Pszczółkach Maciej Urbanek. W Malborku burmistrzem nadal będzie Marek Charzewski.

W Pruszczu Gdańskim burmistrzem z aż 84 procentowym poparciem został wybrany Janusz Wróbel, z kolei wójtem została Magdalena Kołodziejczyk, uzyskując wynik 59% głosów.

W Starogardzie Gdańskim prezydentem pozostanie Janusz Stankowiak. Druga tura odbędzie się w przypadku gminy - o  fotel wójta będzie się ubiegała Magdalena Forc - Cherek oraz Krzysztof Trawicki.

Burmistrzem Kwidzyna z ponad 57-procentowym poparciem pozostanie Andrzej Krzysztofiak.   

 

AKTUALIZACJA 9:00

W Gdyni pewnie wygrał obecny prezydent Wojciech Szczurek, który uzyskał 70% głosów. W Sopocie podobnie - wygrywa Jacek Karnowski z ponad 54 procentowym poparciem. W Gdańsku przeprowadzona zostanie druga tura - według sondażu exit poll Paweł Adamowicz zdobył 36,7 proc. poparcia, a Kacper Płażyński 32,3 proc.

 


NIEDZIELA GODZ. 21:00

W tym roku prawdopodobnie do urn poszła rekordowa liczba obywateli - o godz. 17:00 frekwencja w Tczewie wyniosła ok. 38%, w Gdańsku nieco ponad 43% (średnia w województwie pomorskim - 42,52%, w skali kraju - 41,65%). Wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza w ostatnim niedzielnym komunikacie potwierdziła, że te wybory samorządowe będą frekwencyjnym rekordem - przeszło 50% w skali kraju.

W powiecie tczewskim frekwencja na godz. 17 wyniosła średnio 38,91%, a najbardziej zaangażowani byli wyborcy z gminy wiejskiej Tczew - 43,96%. Najniższa frekwencja była w gminie Morzeszczyn 29,54%. 

Wciąż czekamy na oficjalne dane dotyczące frekwencji.

Nie obyło się bez problemów

Niewłaściwe karty do głosowania wydano w obwodzie wyborczym nr 34 w Słupsku. Po około 1,5 godziny zorientowano się o pomyłce, ale nie wpłynęła ona na przedłużenie ciszy wyborczej.

W całym kraju wystąpiły problemy z listami wyborców, którzy wcześniej (termin minął 16.10.2018) próbowali dopisać się do spisu wyborców przez ePUAP. 

Do godz. 16:00 w wyborczą niedzielę policja odnotowała w skali kraju 595 incydentów związanych z wyborami. Większość z nich (559) to wykroczenia opisane w kodeksie wykroczeń i kodeksie wyborczym, najczęściej usuwanie ogłoszeń wyborczych oraz niedozwolona agitacja. Były też incydenty wyrzucenia kart wyborczych lub próby ich wynoszenia z lokali wyborczych. W pilnowanie porządku i zapewnianie bezpieczeństwa zaangażowanych było ponad 41 tys. funkcjonariuszy policji.

Tuż przed godz. 21:00 do PKW zgłaszano przypadki osób czekających poza lokalami wyborczymi na wejście do środka i oddanie głosu - kolejki sięgały poza lokale wyborcze. Takie sytuacje zdarzyły się w siedmiu komisjach w Warszawie. W pozostałych miejscowościach nie stwierdzono takich problemów.

W Tczewie wybory przebiegały bez incydentów.

Czekamy na oficjalne wyniki

Wstępne wyniki wg badania exit poll wskazują, że w Gdańsku za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta między Pawłem Adamowiczem (ok. 36% głosów) a Kacprem Płażyńskim (ok. 32%). Trzeci wynik (ok. 25%) uzyskał Jarosław Wałęsa, który w II turze ma poprzeć Adamowicza.

Podobna sytuacja będzie w Wejherowie - w dogrywce spotkają się obecny prezydent Krzysztof Hildebrandt i Tomir Ponka. Prawdopodobnie II tura czeka także mieszkańców Starogardu Gdańskiego - mogą się w niej zmierzyć obecny prezydent Janusz Stankowiak i Marek Konkolewski.

Z kolei w Gdyni nieoficjalnie prowadzi obecny prezydent Wojciech Szczurek i możliwe, że w tym mieście nie będzie dogrywki.

Czy II tura będzie także w Tczewie?

Komisje wyborcze najpierw liczą głosy kandydatów do sejmików wojewódzkich, następnie na prezydentów/burmistrzów/wójtów, na końcu - na radnych.

Orientacyjne wyniki w kraju

Wg sondaży IPSOS wybory do sejmików wojewódzkich w 9 województwach wygrał PiS (dolnośląskie, łódzkie, lubelskie, małopolskie, mazowieckie, podlaskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie), a w 7 - Koalicja Obywatelska (pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie). Według sondaży w siedmiu miastach: Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu wybory prezydenckie rozstrzygnęły się już w I turze.

Pierwszego poniedziałkowego komunikatu PKW spodziewamy się o godz. 6:15.

O 9:10 zapraszamy na Opinie w Radiu Tczew. Dziennikarze lokalnych mediów komentować będą najświeższe informacje wyborcze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
maria 23.10.2018 11:20
W gminie Gniew wybiera się Burmistrza a nie wójta!

Reklama