Sąd skazał wójta gminy Tczew. Zamiast pozbawienia wolności do zapłacenia grzywna. Wyrok nie jest prawomocny

  • 29.10.2018, 09:42 (aktualizacja 29.10.2018, 13:22)
  • Bartosz Listewnik, Aleksandra Kęprowska
Sąd skazał wójta gminy Tczew. Zamiast pozbawienia wolności do zapłacenia grzywna. Wyrok nie jest prawomocny fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

25 tysięcy złotych grzywny - taką sumę ma zapłacić wójt gminy Tczew, Roman Rezmerowski w związku z podaniem nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Sąd Rejonowy w Tczewie uznał winę wójta w części zarzutów, a z części go uniewinnił.

 

29 października w Sądzie Rejonowym w Tczewie wójt Roman Rezmerowski usłyszał wyrok w sprawie związanej z błędami w oświadczeniach majątkowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, że Roman Rezmerowski kilka miesięcy temu usłyszał zarzuty podania nieprawdy poprzez niewykazywanie części posiadanych środków pieniężnych w oświadczeniach majątkowych, składanych w latach 2011-2015. Prokuratura zarzuciła również wójtowi, że nie ujawnił posiadanego auta osobowego, którego jest współwłaścicielem oraz tego, że jest właścicielem działki zakupionej od gminy. Prowadząca postępowanie asesor Aleksandra Jakubiak odczytała wyrok.

Sąd uznał wójta winnym, ale nie w przypadku wszystkich zarzutów.

Wina dotyczy nieuwzględnienia środków zgromadzonych na koncie żony, z którą nie ma rozdzielności majątkowej. Mówi Mariusz Liegmann, obrońca Romana Rezmerowskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sąd zgodził się, że działaniem nieumyślnym było niewskazanie w oświadczeniu samochodu, ale jednocześnie umyślne było złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Prokurator żądał dla wójta roku pozbawienia wolności i dwóch lat w zawieszeniu oraz pięciu tysięcy złotych grzywny. Sąd zasądził łagodniejszy wyrok.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zgodnie z dzisiejszym wyrokiem wójtowi nie grozi pozbawienie wolności, a jedynie grzywna w wysokości 25 tysięcy złotych oraz zwrot kosztów postępowania sądowego. Mówi Aleksandra Jakubiak z Sądu Rejonowego w Tczewie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sąd przy określaniu kary wziął pod uwagę to, że wójt wyraził skruchę, nie był do tej pory karany oraz to, że ma dobrą opinię w lokalnej społeczności. Wójt nie pojawił się w sądzie podczas odczytywania wyroku. Przypomnijmy, jak kilka miesięcy temu wyjaśniał błędy w oświadczeniach majątkowych. Wyrok grzywny, nawet jeśli zostałby uprawomocniony, umożliwia wójtowi start w wyborach samorządowych. W niedzielę czwartego listopada Roman Rezmerowski zmierzy się w drugiej turze z przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Augustyniakiem. W pierwszej turze urzędujący wójt uzyskał sto głosów mniej od konkurenta.

Wyniki drugiej tury poznamy w przyszłym tygodniu.

 

Bartosz Listewnik, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe