Tczew: Program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

  • 06.11.2018, 15:27 (aktualizacja 07.11.2018, 15:02)
  • Redakcja
Tczew: Program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości fot. Paweł Ickiewicz

Podziel się:

Oceń:

Już w najbliższą niedzielę świętujemy okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

SOBOTA, 10 LISTOPADA

O tczewskich obchodach święta i przygotowanych wydarzeniach mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

CENTRUM KULTURY I SZTUKI 

„Made in Poland” Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa - koncert z okazji Święta Niepodległości

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert, wpisujący się w ogólnopolskie obchody setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpi doskonale znana tczewskiej publiczności Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa – założyciela oraz dyrektora artystycznego zespołu.

W programie koncertu znajdą się wybitne dzieła polskich twórców w opracowaniu na orkiestrę kameralną z towarzyszeniem solistów. Koncert podzielony będzie na dwie części.

W pierwszej znajdą się między innymi urokliwe "Mazurki" Fryderyka Chopina czy dostojny Polonez z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki. Usłyszeć będzie można słynne arie z opery „Straszny dwór” oraz najpiękniejsze pieśni Mieczysława Karłowicza. Solistką wieczoru będzie Magdalena Chmielecka, utalentowana sopranistka związana z Operą Bałtycką w Gdańsku.

W drugiej części koncertu – nieco lżejszej stylistycznie znajdą się m.in. „Polska suita filmowa” – wiązanka najpiękniejszych tematów filmowych polskiej kinematografii (wśród nich: Czterej Pancerni, Janosik, Ogniem i mieczem, Stawka większa niż życie) oraz słynna „Nasza jest noc” Stefani Górskiej, „W starym kinie” czy też „Powróćmy jak za dawnych lat” z repertuaru Sławy Przybylskiej. Solistą tej części wieczoru będzie uznany w Polsce i za granicą wirtuoz akordeonu – Paweł A. Nowak.

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Progress

Magdalena Chmielecka – sopran

Paweł A. Nowak – akordeon

Szymon Morus – dyrygent.


NIEDZIELA, 11 LISTOPADA

loadingŁaduję odtwarzacz...

PROGRAM UROCZYSTOŚCI MIEJSKICH

10:40 - zbiórka uczestników na pl. Św. Grzegorza

11:00 - uroczysta msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

12:00 - przemarsz w kierunku pl. Piłsudskiego, złożenie kwiatów pod obeliskiem marsz. J. Piłsudskiego 

12:30 - uroczystości przy pomniku „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny” (cmentarz „Stary” – ul. 30 Stycznia)

Od 13:00 – festyn na pl. Hallera (występy artystyczne – chór Passionatka, Federowicz-Stroynowski Duo, warsztaty artystyczne, stoiska Fabryki Sztuk, Miejskiej Biblioteki Publicznej, poczęstunek: biały i czerwony barszcz, pączki z białą i czerwoną polewą)

PRZEJAZD ROWEROWY

O godzinie 11:11 Tczewska Inicjatywa Rowerowa, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Dawny Tczew i Urząd Miasta zapraszają do wzięcia udziału w przejeździe rowerowym. 

O szczegółach opowiadała Paulina Kremer z Tczewskiej Inicjatywy Rowerowej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

FABRYKA SZTUK - od godziny 10:00 do 16:00 

Modelarską dioramę międzynarodowego zabytku już szykują Mariusz Sobolewski wraz z synem Grzegorzem. Zostanie ona zaprezentowana 11 listopada w Fabryce Sztuk. Na tym nie koniec atrakcji. Dzięki uprzejmości firmy Cobi organizatorzy przygotują kącik dla dzieci, które będą mogły ułożyć 19 różnych modeli z klocków. Ponadto zostaną wyeksponowane modele statków, okrętów, samolotów i czołgów z klocków Cobi. Uzupełnienie stanowić będzie wystawa „160 lat Mostu Tczewskiego” powstała rok temu dzięki współpracy Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Starostwa Powiatowego i Fabryki Sztuk. W programie spotkania ponadto pokaz filmu „CHOPIN the Space Concert” w reżyserii Adama Ustynowicza. Przy muzyce Fryderyka Chopina goście zobaczą zdjęcia naszej planety wykonane podczas wyprawy astronautów STS-130. Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest Mariusz Sobolewski przy wsparciu Fabryki Sztuk, Cobi S.A., Media Markt i Majewski Hotel&Spa Malbork. Wstęp bezpłatny.


PONIEDZIAŁEK, 12 LISTOPADA

Mieszkańcy Suchostrzyg wezmą udział w wydarzeniu przygotowanym przez radnych miejskich.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dąb na 100-lecie niepodległości

Radni Rady Miejskiej i Powiatowej VII kadencji (2014-2018) z okręgu osiedli Suchostrzygi, Bajkowego i Prątnicy zapraszają na uroczystość posadzenia dębu upamiętniającego 100-lecie niepodległości. Dąb posadzony zostanie w centrum osiedla na zielonym skwerze przy ul. Jagiełły, naprzeciw wieżowca przy ul. Jagiełły 1. Uroczystość odbędzie się 12 listopada o godzinie 12.00.

WTOREK, 13 LISTOPADA

Obchody w Liceum Katolickim

W marcu rozpoczęła się I Liga Historyczna „Na drodze do niepodległości państwa polskiego”, która polegała na cyklicznych spotkaniach drużyn szkół ponadgimnazjalnych, które konkurują między sobą podczas rozwiązywania testu wiedzy, który dotyczył następujących Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciech Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego. Podczas części finałowej młodzież zmierzy się z testem związanym z Józefem Piłsudskim. Tego dnia także poznamy drużynę zwycięskiej szkoły. Wyłoniony zostanie także uczeń, który uzyskał najwyższą ilość punktów w konkurencji indywidualnej. Dla laureatów przygotowane zostały tablety ufundowane przez Prezydenta Miasta Tczewa. Wszyscy uczniowie i ich opiekunowie otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorami imprezy są: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta oraz Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Finał i wręczenie nagród odbędą się 13 listopada w auli UKLO przy ul. Chopina 22 a w Tczewie.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe