Wiatr w żaglach Kompanii Kaperskiej!

  • 22.11.2018, 10:07 (aktualizacja 22.11.2018 10:22)
  • Filip Jędruch
Wiatr w żaglach Kompanii Kaperskiej! fot. Filip Jędruch
Podziel się:
Oceń:
Grupę rekonstruktorów mieszkańcy naszego miasta znają z odtworzenia bitwy na bulwarze 22 września. Tym razem Prezes Stowarzyszenia Marcin Bałut odwiedził nasze studio, by zaprosić na uroczystości upamiętniające 391 rocznicę bitwy pod Oliwą – najsłynniejszej zwycięskiej polskiej bitwy morskiej, stoczonej na gdańskiej redzie pomiędzy okrętami floty Zygmunta III Wazy i jego politycznego konkurenta, szwedzkiego króla Gustawa Adolfa.

Rozmawialiśmy też o samej Kompanii Kaperskiej - kim są, skąd biorą swoje stroje? Nie zabrakło wątku przygotowywania obozowiska i rozszyfrowania znaczenia słowa Kapek. Zachęcamy do odsłuchania rozmowy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Obchody upamiętniające 391 rocznicę bitwy pod Oliwą rozpoczynają się 24 listopada (sobota). W samo południe na Wzgórzu Pachołek zostaną zapalone znicze i oddana zostanie salwa honorowa pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą. Po południu grupy rekonstrukcyjne przemaszerują ulicami zabytkowego Głównego Miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie spoczywa admirał polskiej floty, Arend Dickmann. Tam złożony zostanie wieniec na grobie admirała.

Bitwa odbyła się 391 lat temu – 28 listopada 1627 roku – a do wspólnego świętowania zaprasza Kompania Kaperska (stowarzyszenie z Gdańska, promujące historię XVII-wiecznego miasta i regionu).

Dla zainteresowanych historią przygotowujemy także wykład o bitwie pod Oliwą, który odbędzie się o godzinie czternastej w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej przy ulicy Tokarskiej 21/25 – informuje Marcin Bałut, prezes stowarzyszenia Kompania Kaperska.

Program wydarzenia:

11:30 – 12:00 Zapalenie zniczy pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą na wzgórzu Pachołek (zbiórka pod wzgórzem o 11.30) i salwa honorowa

14:00 – 14:30 Ośrodek Kultury Morskiej: Bitwa pod Oliwą na tle wojny o ujście Wisły (wykład)

15:00 Przemarsz rekonstruktorów ulicą Długą do Bazyliki Mariackiej, do grobu Arenda Dickmanna. Początek na Zielonym Moście – salwa honorowa z muszkietów.

Po drodze prezentacja wojsk z epoki.

Filip Jędruch

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe