Silny wiatr i bardzo złe warunki pogodowe

  • 2.01.2019, 13:30 (aktualizacja 04.01.2019 11:01)
  • Hanna Brzezińska
Silny wiatr i bardzo złe warunki pogodowe fot. Pixabay
Podziel się:
Oceń:
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 2 stycznia ostrzeżenie dla naszego regionu.

GODZ. 18:30

Na Pomorzu utrzymują się bardzo trudne warunki pogodowe. Silny wiatr nie ustaje, a do tego na Kaszubach sypie śnieg. Stan wód na Bałtyku nadal jest wysoki (613 cm). Podobnie w rzekach Elbląg, Tuga i Nogat oraz w Motławie i Raduni. Stan pogotowia przeciwpowodziowego został wprowadzony m.in. w Elblągu oraz powiecie nowodworskim. Pomorscy strażacy interweniowali już prawie 100 razy. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz by nie parkować samochodów pod drzewami. 

 

GODZ. 17:00

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało dla powiatu tczewskiego także ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące oblodzenia. Po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg oraz chodników. Temperatura minimalna i przy gruncie ma wynieść od -3  do -1 stopnia Celsjusza.

W wielu miejscach służby cały czas usuwają skutki trudnej pogody. W Gdyni podtopiona została marina. Z powodu tzw. cofki doszło do wylania wody z Potoku Oliwskiego w Gdańsku. Silny wiatr zerwał połać dachu kamienicy przy ul. Oliwskiej w Nowym Porcie. Zdaniem strażaków budynkowi może grozić zawalenie, dlatego konieczna była ewakuacja mieszkańców.

 

GODZ. 16:30

Coraz wyższy jest stan wód w Nogacie i rzece Elbląg. Rośnie ryzyko zalania Starego Miasta w Elblągu. W Gdańsku woda z Motławy zalewa Długie Pobrzeże, a Wisła Śmiała wylała w Górkach Zachodnich.

Trudne warunki atmosferyczne są przyczyną odwołania dzisiejszych rejsów promów z Gdyni i Karlskrony. 

Jak informuje Pogodowy Tczew, o ile wiatr ma nieznacznie zmaleć, to w nocy prognozowane są dość intensywne opady śniegu, co w połączeniu z wiatrem będzie powodować zawieje i zamiecie. Niewykluczone jest też wystąpienie burzy.

 

GODZ. 15:00

Stan alarmowy na morzu Bałtyckim został przekroczony o pół metra - przed godziną 15:00 wynosił 616 cm. Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało molo w Sopocie i w Brzeźnie. Zalewana jest ulica Kutnowska w Gdańsku oraz ciągi komunikacyjne na przystani Żabi Kruk. Władze apelują do mieszkańców o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa, także o unikanie miejsc zadrzewionych oraz usunięcie z balkonów przedmiotów, które mogą mogą zostać porwane przez wiatr. 

Podnosi się także poziom wody w rzekach na Żuławach. Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono w powiecie nowodworskim. Z kolei w okolicach Elbląga może dojść do podtopienia Wyspy Nowakowskiej. Służby na bieżąco monitorują sytuację.  

 

GODZ. 12:00 

Silny wiatr z północnego zachodu w porywach osiąga nawet 95 km/h. W wielu miejscach doszło do połamania drzew, zerwania linii energetycznych i przerw w dostawach prądu. Silny wiatr jest przyczyną szalejącego na Bałtyku sztormu. W związku z tym istnieje zagrożenie nagłego wzrostu poziomu wody i cofki. Wiele samolotów nie może wylądować na gdańskim lotnisku. Coraz bardziej podnosi się też woda w Motławie - w wielu miejscach wystąpiła z brzegów i zalała deptaki. Zalana została także część Bastionu Artyleryjskiego w Twierdzy Wisłoujście. W Gdańsku zebrał się już Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Ostrzeżenia obowiązują do jutra, ale możliwe, że zostaną przedłużone.


O sytuacji w powiecie tczewskim mówi rzecznik straży pożarnej, starszy kapitan Mariusz Stawicki

 

Hanna Brzezińska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe