Silny wiatr i bardzo złe warunki pogodowe

  • 02.01.2019, 13:30 (aktualizacja 04.01.2019, 11:01)
  • Hanna Brzezińska
Silny wiatr i bardzo złe warunki pogodowe fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 2 stycznia ostrzeżenie dla naszego regionu.

GODZ. 18:30

Na Pomorzu utrzymują się bardzo trudne warunki pogodowe. Silny wiatr nie ustaje, a do tego na Kaszubach sypie śnieg. Stan wód na Bałtyku nadal jest wysoki (613 cm). Podobnie w rzekach Elbląg, Tuga i Nogat oraz w Motławie i Raduni. Stan pogotowia przeciwpowodziowego został wprowadzony m.in. w Elblągu oraz powiecie nowodworskim. Pomorscy strażacy interweniowali już prawie 100 razy. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz by nie parkować samochodów pod drzewami. 

 

GODZ. 17:00

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało dla powiatu tczewskiego także ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące oblodzenia. Po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg oraz chodników. Temperatura minimalna i przy gruncie ma wynieść od -3  do -1 stopnia Celsjusza.

W wielu miejscach służby cały czas usuwają skutki trudnej pogody. W Gdyni podtopiona została marina. Z powodu tzw. cofki doszło do wylania wody z Potoku Oliwskiego w Gdańsku. Silny wiatr zerwał połać dachu kamienicy przy ul. Oliwskiej w Nowym Porcie. Zdaniem strażaków budynkowi może grozić zawalenie, dlatego konieczna była ewakuacja mieszkańców.

 

GODZ. 16:30

Coraz wyższy jest stan wód w Nogacie i rzece Elbląg. Rośnie ryzyko zalania Starego Miasta w Elblągu. W Gdańsku woda z Motławy zalewa Długie Pobrzeże, a Wisła Śmiała wylała w Górkach Zachodnich.

Trudne warunki atmosferyczne są przyczyną odwołania dzisiejszych rejsów promów z Gdyni i Karlskrony. 

Jak informuje Pogodowy Tczew, o ile wiatr ma nieznacznie zmaleć, to w nocy prognozowane są dość intensywne opady śniegu, co w połączeniu z wiatrem będzie powodować zawieje i zamiecie. Niewykluczone jest też wystąpienie burzy.

 

GODZ. 15:00

Stan alarmowy na morzu Bałtyckim został przekroczony o pół metra - przed godziną 15:00 wynosił 616 cm. Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało molo w Sopocie i w Brzeźnie. Zalewana jest ulica Kutnowska w Gdańsku oraz ciągi komunikacyjne na przystani Żabi Kruk. Władze apelują do mieszkańców o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa, także o unikanie miejsc zadrzewionych oraz usunięcie z balkonów przedmiotów, które mogą mogą zostać porwane przez wiatr. 

Podnosi się także poziom wody w rzekach na Żuławach. Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono w powiecie nowodworskim. Z kolei w okolicach Elbląga może dojść do podtopienia Wyspy Nowakowskiej. Służby na bieżąco monitorują sytuację.  

 

GODZ. 12:00 

Silny wiatr z północnego zachodu w porywach osiąga nawet 95 km/h. W wielu miejscach doszło do połamania drzew, zerwania linii energetycznych i przerw w dostawach prądu. Silny wiatr jest przyczyną szalejącego na Bałtyku sztormu. W związku z tym istnieje zagrożenie nagłego wzrostu poziomu wody i cofki. Wiele samolotów nie może wylądować na gdańskim lotnisku. Coraz bardziej podnosi się też woda w Motławie - w wielu miejscach wystąpiła z brzegów i zalała deptaki. Zalana została także część Bastionu Artyleryjskiego w Twierdzy Wisłoujście. W Gdańsku zebrał się już Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Ostrzeżenia obowiązują do jutra, ale możliwe, że zostaną przedłużone.


O sytuacji w powiecie tczewskim mówi rzecznik straży pożarnej, starszy kapitan Mariusz Stawicki

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Hanna Brzezińska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe