Opinie w Radiu Tczew 31.12.: Podsumowanie roku 2018

  • 04.01.2019, 11:00 (aktualizacja 04.01.2019, 13:20)
  • Patryk Kropidłowski, Barbara Jackiewicz
Opinie w Radiu Tczew 31.12.: Podsumowanie roku 2018

Podziel się:

Oceń:

31 grudnia gośćmi ostatnich w 2018 roku Opinii w Radiu Tczew byli Przemysław Zieliński z Dziennika Bałtyckiego i Wojciech Stobba z Radia Gdańsk.

POLITYKA

Politycznym wydarzeniem roku 2018 były wybory samorządowe, które odbyły się na przełomie października i listopada.

W Tczewie układ sił nie zmienił się, nadal dominuje Porozumienie na Plus z prezydentem Mirosławem Pobłockim na czele. Poznaliśmy także skład nowej Rady Miejskiej, która będzie zarządzała Tczewem przez następne pięć lat. Najwięcej miejsc w radzie uzyskał lokalny komitet Porozumienie na Plus, który utworzył szeroką koalicję z radnymi z Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. W opozycji znalazła się trójka nowych radnych z Tczewa od Nowa. Największą niespodzianką wyborów jest brak w nowym składzie wieloletniego radnego Zbigniewa Urbana, a także dotychczasowego przewodniczącego Mirosława Augustyna. Nowym przewodniczącym został Zenon Drewa, były wiceprezydent Tczewa.

19 listopada odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja rady powiatu nowej kadencji. Nowym starostą tczewskim został wybrany Mirosław Augustyn, przedstawiciel Porozumienia na Plus, który nie zasiadał w radzie powiatu. PnP utworzyło koalicję z Inicjatywą Samorządową i Koalicją Obywatelską. Po 4 latach rządów PiS przestało rządzić powiatem i jest w opozycji.

Były prezydent Tczewa Zenon Odya obronił swój mandat w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Wybory do tego organu wygrała Koalicja Obywatelska. Na Zenona Odyę głosowało ponad 16 tysięcy wyborów, czyli o 6 tysięcy więcej niż cztery lata temu.

Większość kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na prezydentów miast i burmistrzów przegrała wybory samorządowe. Nie inaczej było między innymi w Tczewie, Gdańsku, Malborku, Starogardzie Gdańskim, a także w Pelplinie, który był jedynym na Pomorzu miastem rządzonym przez włodarza z PiS. Nowym burmistrzem Pelplina jest Mirosław Chyła. Wcześniej burmistrzem był Patryk Demski z PiS, który przeszedł do Lotosu. Po jego odejściu pełniącym obowiązki był Tomasz Czerwiński, który przegrał z Chyłą w drugiej turze.

Część audycji poświęcona polityce:

loadingŁaduję odtwarzacz...

PROCESY SĄDOWE

W gminie Tczew trzęsienie ziemi. W drugiej turze dotychczasowy wójt Roman Rezmerowski przegrał z Krzysztofem Augustyniakiem. Między pierwszą a drugą turą w Sądzie Rejonowym w Tczewie wójt Roman Rezmerowski usłyszał wyrok w sprawie związanej z błędami w oświadczeniach majątkowych. Sąd uznał jego winę w przypadku niektórych zarzucanych mu czynów. Wyrok nie jest prawomocny.

W roku 2018 wciąż wracano do wątku afery plakatowej: Sąd Rejonowy w Malborku ukarał grzywną byłego radnego i kandydata na prezydenta Tczewa Zbigniewa U, a także Tomasza U. Sprawa ma związek z tak zwaną „aferą plakatową”. Przypomnijmy, w 2015 roku na terenie Tczewa pojawiły się plakaty z wizerunkiem prezydenta Mirosława Pobłockiego w roli św. Mikołaja rozdającego pensje i premie prezesom miejskich spółek. Widniejące na grafice osoby poczuły się obrażone i wytoczyły proces domniemanym inicjatorom akcji plakatowej, Zbigniewowi U. i Tomaszowi U. Sąd Rejonowy w Malborku nie uznał, że oskarżeni ją zorganizowali, ale stwierdził, że publicznie znieważyli i pomówili pokrzywdzonych. Zbigniew U. został ukarany grzywną w wysokości 1600 zł, a Tomasz U. 400 zł. Wyrok nie jest prawomocny. Strony mogą odwołać się do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Równolegle Sąd Rejonowy w Malborku zajmuje się sprawą, w której prezydent Tczewa jest oskarżony o przekroczenie uprawnień i złamanie ustawy o ochronie danych osobowych. Ma to związek z udostępnieniem nagrania z miejskiego monitoringu z pominięciem policji. Na nagraniu mogła być widoczna osoba rozklejająca plakaty. W sprawie tej jeden ze skazanych na karę grzywny jest oskarżycielem posiłkowym, a drugi świadkiem. Pod koniec września podczas ostatniego posiedzenia Mirosław Pobłocki złożył wniosek o zmianę składu sędziowskiego. Kolejna rozprawa miała się odbyć w piątek 23 listopada, ale została odroczona. Powodem jest konieczność rozpoznania w Sądzie Rejonowym wniosku o wyłączenie sędziego wyznaczonego do rozpoznania sprawy. Kolejny wyznaczony termin to 11 stycznia.

O procesach sądowych 2018 roku:

loadingŁaduję odtwarzacz...

INWESTYCJE

Firma Banimex kontynuuje prace rozbiórkowe na Moście Tczewskim (etap 2A). W grudniu krótkie przęsło od strony Tczewa zostało wyburzone. W przyszłym roku dwa długie przęsła ESTB przestaną łączyć dwa brzegi Wisły.

Drugi etap przebudowy ulic Gdańskiej i Jedności Narodu realizowany przez firmę Strabag miał pierwotnie zakończyć się w październiku, a później w grudniu 2017 roku, jednak na finał inwestycji tczewianie musieli poczekać aż do maja 2018. Wykonawca wyjaśniał, że powodem opóźnień było namierzenie ponad trzydziestu kolizji z istniejącym uzbrojeniem i rozbieżności projektowe, a lato i jesień w 2017 roku były według Strabagu wyjątkowo deszczowe. W kwietniu rozpoczął się kolejny, trzeci etap remontu ulicy Gdańskiej. Tym razem wykonawcą była firma Eurovia, która nie napotkała na trudności. Remont zakończył się na początku października, przed wyborami. Ostatni, czwarty etap remontu ulicy Gdańskiej będzie realizowany w 2020 roku. Tym razem wykonawca przebuduje odcinek pomiędzy ulicą Sobieskiego a aleją Zwycięstwa.

Spór między miastem Tczew a firmą Strabag, o kary umowne z tytułu opóźnionego zakończenia remontu ulic Jedności Narodu i Gdańskiej, ostatecznie nie stanie się przedmiotem rozprawy. Obie strony doszły do ugody. Zamiast prawie 3 mln zł, na ile urzędnicy wycenili wspomniane kary, miasto otrzyma 500 tys. zł.

W 2018 roku powstała nowa szkoła katolicka w Rokitkach, świetlica na Górkach, wyremontowana została kaplica na cmentarzu komunalnym, postawiono zamek dla dzieci na bulwarze. Na ukończeniu jest kryte lodowisko, trwa budowa sądu rejonowego przy al. Zwycięstwa, są też plany na rozbudowę basenu. Trwa też rewitalizacja osiedla Zatorza i Starego Miasta.

loadingŁaduję odtwarzacz...

ZNANE OSOBISTOŚCI W TCZEWIE I POWIECIE

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Pelplina pod koniec kwietnia - to część kampanii pod nazwą „Polska jest jedna!”, w ramach której politycy Prawa i Sprawiedliwości podróżowali po kraju i przedstawiali propozycje przygotowane dla Polaków.

Prezydent Andrzej Duda z kolei pojawił się w Pelplinie na początku maja z okazji uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezydent RP przyjechał także do Tczewa. Pierwszego września wziął udział w tczewskich uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Po raz pierwszy zorganizowano je w Tczewie wcześnie rano, podkreślając w ten sposób, że dokładnie siedemdziesiąt dziewięć lat temu wojna zaczęła się przy Mostach Tczewskich.

Dużo emocji wywołała druga "Kuchenna rewolucja" w naszym mieście i związana z nią wizyta Magdy Gessler

loadingŁaduję odtwarzacz...

TRAGICZNE WYDARZENIA

Pod koniec lutego we własnym mieszkaniu na Starym Mieście znaleziono ciało zamarzniętego mężczyzny. Jedna z sąsiadek dzień wcześniej miała zaalarmować policję. Tczewska prokuratura sprawdza, czy dyżurny przyjmujący zgłoszenie wypełnił swoje obowiązki.

W maju wybuchł pożar na ul. Podgórnej. Mieszkańcy kamienicy zostali ewakuowani. Niestety w pożarze zginęły dwie osoby - 2-letnia dziewczynka i 79-letni mężczyzna.

loadingŁaduję odtwarzacz...

CO PRZYNIESIE ROK 2019?

Most Tczewski utraci dwa przęsła, powstanie nowy Sąd Rejonowy, będziemy wybierać do Europarlamentu, Sejmu i Senatu - czy znajdą się kandydaci z ziemi tczewskiej?

loadingŁaduję odtwarzacz...


Opinie w Radiu Tczew na antenie w poniedziałki o godz. 9 (powtórki w soboty o godz. 12).

Uwaga! Wyjątkowo z powodu choroby prowadzącego audycja planowana na 7 stycznia 2019 nie odbędzie się.

Patryk Kropidłowski, Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe