Kontrole escape roomów w całej Polsce. W Tczewie jest bezpiecznie

  • 07.01.2019, 13:13 (aktualizacja 07.01.2019, 15:01)
  • Aleksandra Kęprowska
Kontrole escape roomów w całej Polsce. W Tczewie jest bezpiecznie fot. Aleksandra Kęprowska
Podziel się:
Oceń:
W piątek (4 stycznia) po godzinie 17:00 w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć gimnazjalistek, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony.

Do tragedii doprowadził prawdopodobnie wybuch butli gazowej. Po tym wypadku w całej Polsce ruszyły kontrole przeciwpożarowe tak zwanych pokojów zagadek. Tczewski escape room pozytywnie przeszedł szczegółową kontrolę przeciwpożarową i budowlaną już w weekend. Z kolei pokój ucieczek funkcjonujący w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Tczewie został sprawdzony dziś. Okazało się, że oba obiekty spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Mówi Maja Chroboczek, właścicielka tczewskiego escape roomu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po piątkowej tragedii okazało się, że nie ma konkretnych i jednoznacznych wytycznych przeciwpożarowych i budowlanych dotyczących zasad tworzenia pokojów zagadek, które od kilku lat są niezwykle popularną rozrywką.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po kontrolach w województwie pomorskim Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach zadecydował o czasowym zamknięciu jedynego escape roomu w powiecie chojnickim. Uznał, że stan techniczny obiektu jest zły, a w pomieszczeniu nie ma obowiązkowego przycisku bezpieczeństwa. Uczestnicy zabawy mogli wydostać się z pokoju tylko dzięki kluczowi awaryjnemu znajdującemu się w drzwiach. Strażacy, którzy również przeprowadzili kontrolę budynku nie stwierdzili jednak nieprawidłowości. Przypomnijmy, że po piątkowej tragedii w koszalińskim Escape roomie w całej Polsce ruszyły kontrole przeciwpożarowe tych obiektów. Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że do niedzieli włącznie strażacy przeprowadzili na terenie całego kraju 325 kontroli escape roomów. Ze względu na wykryte nieprawidłowości 26 obiektów zamknięto. Wystawiono także 33 mandaty. Ponadto w skontrolowanych obiektach wykryto 1115 nieprawidłowości, z czego 406 jest związana z ewakuacją.


Sąd w poniedziałek (7 stycznia) zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Miłosza S. To właśnie on miał przygotowywać wyposażenie escape roomu, w którym w piątek wybuchł pożar. Według śledczych nie zadbał o drogi ewakuacyjne, które umożliwiłyby sprawną i bezpieczną ucieczkę z pomieszczenia. 

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe