Co dalej ze szkołami w powiecie tczewskim?

  • 08.01.2019, 17:38 (aktualizacja 08.01.2019, 18:47)
  • Paweł Ickiewicz, Piotr Bunkowski, Barbara Jackiewicz
Co dalej ze szkołami w powiecie tczewskim?
Podziel się:
Oceń:
Pod koniec grudnia mieszkańców zbulwersował pomysł starostwa dotyczący likwidacji kilku placówek szkolnych w powiecie. Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda sytuacja.

Przypomnijmy: 31 grudnia 2018 roku w starostwie powiatowym w Tczewie odbyło się spotkanie dla mediów dotyczące planowanych restrukturyzacji niektórych ośrodków edukacyjnych w powiecie. Na spotkaniu pojawili się także nauczyciele i rodzice, do których kilka dni wcześniej dotarły informacje, że część szkół będzie zlikwidowana. Takie emocje wzbudziły projekty uchwał zamiarowych dotyczących przekształceń części placówek, w tym likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Zgromadzeni mieszkańcy wyrażali swoje zaniepokojenie wobec zmian oraz niezadowolenie z braku konsultacji.

O sprawie szczegółowo pisaliśmy: "Burzliwe zakończenie roku w starostwie powiatowym"

Czy sytuacja uległa zmianie?

Decyzją władz powiatu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie nie zostanie połączony z Zespołem Placówek Specjalnych w Tczewie. Obie placówki miały utworzyć Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych z dyrekcją w Tczewie, ale starostwo wycofało się z tego pomysłu. Skontaktowaliśmy się ze starostą Tczewa, Mirosławem Augustynem, pytając o to, które z pakietu uchwał zamiarowych zostaną wprowadzone:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Szkoły branżowe będą się mieściły w budynku przy ul. Czyżykowskiej (...), w szkole przy ul. Bałdowskiej będą się mieściły technika. (...) Jeżeli chodzi o Pelplin, Ośrodek w Pelplinie zostaje bez zmian na takich samych zasadach i w takiej samej formule jak do tej pory działał. - Mirosław Augustyn, starosta tczewski

Pakiet siedmiu projektów uchwał zamiarowych przesłany placówkom 27 grudnia 2018 r. wywołał protesty pracowników szkół oraz rodziców uczniów. Zdaniem władz powiatu proponowane zmiany zostały źle przedstawione, przez co doszło do nieporozumienia. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sytuacja jaka jest w tej chwili, myślę że ugasiła ten pożar, który niepotrzebnie też wybuchł, bo gdybyśmy puścili taką informację wcześniej z wyjaśnieniami, to pewnie spotkałaby się ona ze zrozumieniem wśród nauczycieli, uczniów i rodziców. - Mirosław Augustyn, starosta tczewski

Powodem reorganizacji sieci szkół są zmiany w systemie oświaty oraz tzw. podwójny rocznik w szkołach ponadpodstawowych, który rozpocznie naukę już we wrześniu. Reorganizacja obejmie Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. W budynku przy ulicy Bałdowskiej ma zostać tylko technikum. Według planu klasy branżowe mają być przeniesione do Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich. Dlaczego reorganizacja szkół jest konieczna?

loadingŁaduję odtwarzacz...

W związku z dwiema reformami: z reformą, która wprowadziła dzieci 5- i 6-letnie do szkół oraz z reformą aktualną, która zlikwidowała gimnazja. W roku 2019 podwójny rocznik idzie do szkół średnich i musimy przyjąć do tej samej ilości placówek podwójną ilość dzieci w roczniku pierwszym - Mirosław Augustyn, starosta tczewski.

Paweł Ickiewicz, Piotr Bunkowski, Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe