Bezpłatna cytologia dla mieszkanek województwa pomorskiego

  • 28.01.2019, 13:42 (aktualizacja 29.01.2019, 11:57)
  • Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska
Bezpłatna cytologia dla mieszkanek województwa pomorskiego fot. mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

"Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię" to hasło rozpoczętej w styczniu zeszłego roku, trzyletniej kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek województwa pomorskiego organizowanej przez spółkę COPERNICUS, w ramach projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”. Projekt oferuje edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badanie cytologiczne kobietom w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Nasze studio odwiedzili: specjalista onkologii klinicznej i radioterapii dr Magdalena Wojtkiewicz oraz Marek Białonoga koordynator projektu z Copernicusa. Jaki jest cel projektu?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Co zrobić żeby wziąć udział w badaniu?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, podczas której nasi goście przybliżyli szczegóły projektu. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Głównym celem projektu profilaktyki raka szyjki macicy jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej.

Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium (źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów). Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Projekt będzie się skupiać na realizacji zadań w szczególności w miejscowościach województwa pomorskiego liczących mniej niż 20 tys. mieszkańców, na obszarach wiejskich, a także na terenach „białych plam” oraz wśród osób niepełnosprawnych. „Białe plamy” to powiaty o najniższym poziomie zgłaszalności na badania profilaktyczne w zakresie cytologii, tj.: powiat lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia. W tych powiatach zgłaszalność na badania profilaktyczne waha się pomiędzy 10 a 24%. Hasło kampanii promującej projekt: „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” ma skłaniać do myślenia na temat potrzeby wykonywania badań profilaktycznych, przełamywać barierę wstydu i zwiększać udział kobiet w badaniach. Jej zadaniem jest dotarcie do jak najszerszej liczby mieszkanek Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem tych w małych miejscowościach i z terenów tzw. „białych plam”.

Głównym realizatorem projektu i zarazem Partnerem Wiodącym jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – największy, pomorski samorządowy podmiot leczniczy. Spółka w swojej strukturze posiada Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym i renomowanym ośrodkiem zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej. Partnerami projektu są również: Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – stowarzyszenie skupiające placówki medyczne z terenu województwa pomorskiego, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia Aksamitna.

Więcej informacji znajduje się na stronie poświęconej projektowi www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem telefonu 58 727 01 30

Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe