Światowy Dzień Kociewia 2019 z Radiem Tczew

  • 04.02.2019, 12:13 (aktualizacja 20.02.2019, 13:29)
  • Redakcja
Światowy Dzień Kociewia 2019 z Radiem Tczew fot. LOT Kociewie

Podziel się:

Oceń:

10 lutego po raz kolejny będziemy obchodzić Światowy Dzień Kociewia. Przez cały tydzień na naszej antenie będziecie mogli usłyszeć rozmowy z osobami związanymi z naszym regionem. Razem z Lokalną Organizacją Turystyczną zapraszamy Was na podróż po barwnym Kociewiu.

PONIEDZIAŁEK

Świętowanie już w piątek, 1 lutego, rozpoczęto w szkole w Dąbrówce. W poniedziałek nasze studio odwiedzili Mirosława Moeller z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach oraz Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, że w tym roku nie ma jednej nadrzędnej uroczystości z okazji Światowego Dnia Kociewia. Nasi goście odpowiedzieli też na pytanie, dlaczego warto dołączyć do wspólnego świętowania.

loadingŁaduję odtwarzacz...

WTOREK

Naszym kolejnym gościem był Mariusz Śledź - miłośnik Kociewia, nauczyciel, długoletni dyrektor szkoły podstawowej w Małych Walichnowach, samorządowiec, działacz społeczny i sportowy. To także badacz i autor publikacji o historii Niziny Walichnowskiej oraz znawca hydrotechniki. W naszym studiu rozmawialiśmy nie tylko o urokach regionu, ale też o genealogii i... ekologicznych przetworach z warzyw i owoców.

loadingŁaduję odtwarzacz...

ŚRODA

Czas na kolejny przystanek - Gniew, gdzie odwiedziliśmy Patryka Pokorskiego, twórcę Muzeum Kapsla, przewodnika, rekonstruktora wydarzeń historycznych i... bajarza, który opowiedział m.in. o grze miejskiej, tajemnicach średniowiecznych kamienic na gniewskim rynku oraz o nietypowych hobby: opowiadacza historii i zbieracza kapsli:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeśli chcecie w ciekawy sposób zwiedzić Gniew, skontaktujcie się z bajarzem na Facebooku: www.facebook.com/bajarz

CZWARTEK

Z mikrofonem Radia Tczew pojechaliśmy także do Tlenia, miejscowości, w której budynek dworca PKP stał opuszczony, aż zajęli się nim pasjonaci historii: Zuzanna Kasprzyk i Adam Szarafin. Posłuchajcie ich opowieści o tym miejscu i innych ciekawych atrakcjach miejscowości na pograniczu Kociewia i Borów Tucholskich:

loadingŁaduję odtwarzacz...

PIĄTEK

Ostatni przystanek naszej podróży to Jeżewo, w którym przemiłe panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy przywitały nas kulinarnym smaczkiem: ruchankami z fjutem. Izabela, Mirosława, Hania i Jola opowiadały nie tylko o smakach Kociewia, ale także o swojej pracy dla społeczności oraz co warto zobaczyć w ich miejscowościach:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nasze rozmówczynie zdradziły nam, że mają piękny barokowy kościół, czyste jeziora, lasy pełne grzybów i dzikich zwierząt, diabelski kamień zwany też kamieniem św. Wojciecha, 1000-letni dąb i wiele innych atrakcji, które warto zobaczyć podróżując przez Kociewie rowerem, łódką lub pieszo. KGW Jeżewo prowadzi też działania charytatywne - panie z pomocą dzieci tworzą anioły - pacynki na szydełku, a także z gipsu i masy solnej dla dzieci z hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku. 

Wszystkim naszym gościom psianknie dziękuja za bajdurzenia! A Słuchaczy zapraszamy przed odbiorniki w niedzielę, 10 lutego. W Światowym Dniu Kociewia jeszcze raz wyemitujemy wszystkie rozmowy. Do usłyszenia!

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe