Gryf zamiast Meteora. Nowy przewoźnik w Tczewie od lipca

  • 06.02.2019, 10:04 (aktualizacja 06.02.2019, 11:22)
  • Redakcja
Gryf zamiast Meteora. Nowy przewoźnik w Tczewie od lipca fot. Radio Tczew

Podziel się:

Oceń:

Komunikację miejską w Tczewie do końca 2020 roku będzie obsługiwał nowy przewoźnik. Meteora zastąpi przedsiębiorstwo Gryf z Żukowa.

NOWY PRZEWOŹNIK

Komunikację miejską w Tczewie do końca 2020 roku będzie obsługiwał nowy przewoźnik. Meteora zastąpi przedsiębiorstwo Gryf z Żukowa. Mówi dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, Przemysław Boleski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Niskopodłogowe autobusy wyposażone w automatyczne skrzynie biegów, monitoring i bilet elektroniczny mają mieć maksymalnie 14 lat. Będzie to 25 pojazdów marki Mercedes, Solaris i MAN. Najmłodszy został wyprodukowany w 2005 roku. Wśród nowości pojawi się też m.in. autobus przegubowy.

W rozmowach uczestniczyły trzy firmy – obecny przewoźnik – Meteor oraz przedsiębiorstwa Arriva i Gryf. Wszyscy uczestnicy negocjacji otrzymali pełną informację na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Tczewie, m.in. przebiegu tras, przychodów z biletów, wymaganej liczby autobusów. Znana była także kwota, którą miasto dysponuje na komunikację miejską , czyli ok. 1 mln euro netto rocznie.

Wymogi, jaki postawił nowemu przewoźnikowi ZUK to m.in. maksymalny wiek autobusów, który nie może przekraczać 14 lat, system poboru opłat ma być zbliżony do obecnie obowiązującej karty miejskiej oraz w ruchu musi być jednocześnie 25 autobusów. Autobusy będą niskopodłogowe, z automatyczną skrzynią biegów. Pojazdy będą wyposażone w kamery – jedna z nich skierowana będzie w ten sposób, aby „widzieć” pasażerów wsiadających i wysiadających z autobusu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nowością dla pasażerów będzie możliwość śledzenia na bieżąco trasy autobusów za pośrednictwem smartfonów (dzięki kodom QR). Jak zapowiedział nowy przewoźnik, ok. 60 proc. przyszłego tczewskiego taboru będzie posiadało klimatyzację.

MIASTO ZAPŁACI WIĘCEJ

Ponadto pasażerowie korzystający z karty miejskiej, będą musieli przygotować się na wymianę. Jej koszty pokryje organizator transportu. Zgodnie z nowym kontraktem miasto za komunikację publiczną zapłaci więcej - zamiast dotychczasowych 3 mln rocznie, będzie to kwota około 4 mln 200 tys zł. Umowa zawarta z nowym przewoźnikiem dodatkowo będzie zawierać o wiele wyższe niż do tej pory kary za niezrealizowanie kursów - podwyżka wyniesie 500%. Gryf zacznie świadczyć usługi w lipcu.

Obecna umowa obejmuje tylko 1,5 roku, jest to tzw. okres przejściowy do czasu wprowadzenia biletu metropolitalnego. W następnym kontrakcie, który będzie obowiązywał przez kolejne 8 lat pojawi się m.in. wymów posiadania autobusów napędzanych elektrycznie.

Redakcja

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkanka
Mieszkanka 06.02.2019, 11:23
Jeszcze dobrze by było żeby puścili autobus do Rokitek tak jak było wcześniej. Niestety Latocha jest za mała żeby zabierać wszystkich mieszkańców ?
Mateusz
Mateusz 06.02.2019, 17:21
Jeśli się gmina Tczew dorzuci do kosztu prowadzenia takiej linii, to spoko.
Jeśli miasto ma im to sponsorować, to uprzejmie proszę, by się wypchali. ;)
Ewa
Ewa 09.02.2019, 20:53
Tia... gmina się dorzuci...

Pozostałe