"Nie mogłam się nadziwić, jaka to wspaniała muzyka". Rozmowa z Krystyną Stańko

  • 21.03.2019, 18:36 (aktualizacja 21.03.2019, 23:35)
  • Barbara Jackiewicz
"Nie mogłam się nadziwić, jaka to wspaniała muzyka". Rozmowa z Krystyną… fot. Maurycy Śmierzchalski

Podziel się:

Oceń:

Krystyna Stańko, jazzowa wokalistka, wykładowczyni i dziennikarka wydała nową płytę, którą zatytułowała "Aquarius".

W audycji "Jazzowanie" (wtorki, godz. 18:00) Basia Jackiewicz gościła wokalistkę jazzową Krystynę Stańko, która niedawno wydała nową płytę zatytułowaną "Aquarius. The Orchestral Session". Album był tylko jednym w wielu tematów, które zostały poruszone w trakcie programu.

W pierwszej części rozmowy Krystyna Stańko opowiada o wyzwaniach związanych z pracą pedagoga w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także o młodzieńczych pierwszych zainteresowaniach jazzem i o prowadzeniu audycji jazzowej w regionalnej rozgłośni:

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Chciałabym, żeby w naszej kulturze, w naszej muzyce, w myśleniu - także o sztuce - było więcej miejsca dla tych nurtów, które może nie są takie oczywiste." - Krystyna Stańko

W drugiej części Słuchacze dowiedzą się szczegółów dwóch płyt wydanych w poprzednich latach: "Secretly" (2010) z piosenkami Petera Gabriela na jazzowo i "Snik" (2014) z kaszubskimi tekstami:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Trzecia część poświęcona jest najnowszej płycie "Aquarius" - nagranej z zespołem, z którym Artystka występuje od lat, oraz orkiestrą Sinfonia Viva pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina, znakomitego polskiego artysty muzyka, który odpowiada także za aranżacje utworów starannie wybranych przez Krystynę Stańko. Wśród piosenek znalazła się tylko jedna śpiewana po polsku. To "Zmierzch" z muzyką Jerzego Wasowskiego do słów Jeremiego Przybory:

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Krzysztof [red. Herdzin] jest najlepszym aranżerem (...) to jak aranżuje, jak myśli, jaką ma wiedzę, jak potrafi pracować, to jest naprawdę poziom absolutnie światowy.

Możliwość obserwowania go tak z bliska, to było coś bardzo wartościowego i niezwykłego dla mnie. Jednocześnie czuję się wyróżniona, że przyjął propozycje ode mnie, a jest to człowiek niesłychanie zajęty." - Krystyna Stańko

Więcej o Krystynie Stańko, muzyce, koncertach, płytach znajdziecie na www.krystynastanko.com. Polecamy!

 

"Jazzowanie" - audycja poświęcona muzyce improwizowanej na antenie Radia Tczew pojawia się we wtorki tuż po godz. 18. Powtórka w soboty o godz. 14:00.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe