Negatywne skutki reformy edukacji w Tczewie

  • 29.03.2019, 15:54 (aktualizacja 29.03.2019, 18:00)
  • Redakcja
Negatywne skutki reformy edukacji w Tczewie fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Wprowadzona w 2017 roku reforma wygaszająca szkoły gimnazjalne i wprowadzająca nową podstawę programową spowodowała konieczność zmiany w obszarze funkcjonowania tczewskich szkół podstawowych.

Jak informuje Urząd Miejski w Tczewie, w związku z reformą w bieżącym roku szkolnym nie było zwolnień wśród nauczycieli przedmiotowców, jednak nie ma gwarancji pełnego zatrudnienia w roku szkolnym 2019/2020. Ma to związek z wyjściem ze szkół uczniów klas VIII i ostatnich, wygaszanych klas gimnazjalnych. Do grup zagrożonych utratą pracy należeć mogą w następnym roku szkolnym także nauczyciele klas I-III. Z analiz Urzędu Miejskiego w Tczewie wynika, że brak zatrudnienia może dotyczyć w tym przypadku 11 osób.

Trudna sytuacja utrzyma się przez kolejne lata, a w roku szkolnym 2023/2024 liczba uczniów spadnie, zgodnie z prognozami o 623 osoby.

Czy będzie to oznaczało kolejne zwolnienia nauczycieli w naszym mieście? Ratusz informuje, że podejmie wszystkie działania, aby nie zmniejszyć liczby etatów nauczycieli w tczewskich szkołach. Jednym z proponowanych rozwiązań jest natomiast zmniejszanie liczby godzin oraz tworzenie możliwości do przechodzenia nauczycieli zagrożonych zwolnieniem do szkół, w których będą występowały braki kadrowe.

Jeżeli sytuacja demograficzna w Tczewie nie ulegnie zmianie, pierwsze duże zwolnienia dotkną nauczycieli już za cztery lata.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe