Tczewska biblioteka zyska nowe zbiory warte 100 tysięcy złotych!

  • 30.03.2019, 11:53 (aktualizacja 02.04.2019, 14:42)
  • Redakcja
Tczewska biblioteka zyska nowe zbiory warte 100 tysięcy złotych! fot. MBP Tczew Cześć dotychczasowej kolekcji pocztówek zgromadzonych przez tczewską bibliotekę

Podziel się:

Oceń:

Miejska Biblioteka Publiczna wzbogaci się niebawem o prawdziwy skarb - zbiory Ireneusza Dunajskiego, kolekcjonera i pasjonata dziejów Tczewa.

W skład kolekcji Ireneusza Dunajskiego wchodzi ok. 500 eksponatów, na które składają się gromadzone przez blisko 20 lat: pocztówki, mapy, zdjęcia, ryciny Tczewa, a także archiwalne gazety i książki.

Najstarsze materiały kolekcji pochodzą z 1657 r., większość stanowią stare i bardzo rzadkie pocztówki. Wśród historycznych zbiorów nie brakuje również unikatów, współtworzących lokalną historię i kulturę. Kolekcja ta dzięki środkom z budżetu miejskiego trafi do zbiorów Sekcji Historii Miasta, działającej w strukturach tczewskiej biblioteki.

Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie 

 

Rozmowy i ekspertyzy trwały łącznie 3 miesiące. Rada Miejska zdecydowała się przeznaczyć na zakup kolekcji 100 tys. zł. Dzięki nowemu nabytkowi mieszkańcy zyskają możliwość obcowania z bezcennymi eksponatami, dostępnymi zazwyczaj wyłącznie wąskiemu gronu kolekcjonerów.

Znaczną część zbiorów stanowią XIX i XX-wieczne pocztówki, przedstawiające widoki dawnych przedmieść oraz ulic Starego i Nowego Miasta, „Kozenu”, jak również ówczesnych wsi: Suchostrzyg, Czyżykowa, Zacisza (obecnie Górki). Wśród zgromadzonych przez Ireneusza Dunajskiego skarbów znajdziemy także cenne staloryty – najstarszy z 1807 roku.

To jednak nie wszystko. Biblioteka otrzyma również pochodzące z lat 1859-1860 drzeworyty z widokiem mostu oraz wiele archiwalnych fotografii, wśród nich prawdziwy unikat - pierwszą fotografię lotniczą Tczewa z roku 1914.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe