Wszyscy chcą rozmawiać o szkole, czyli Narada Obywatelska o Edukacji w Lichnowach

  • 03.04.2019, 10:20 (aktualizacja 03.04.2019, 15:22)
  • Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska
Wszyscy chcą rozmawiać o szkole, czyli Narada Obywatelska o Edukacji w Lichnowach fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

2 kwietnia w całym kraju rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Narada Obywatelska o Edukacji". Jej celem jest zaproszenie reprezentantów różnych środowisk, by wspólnie przyjrzeć się aktualnej sytuacji w oświacie oraz zastanowić się nad kierunkiem zmian, które powinny zostać przeprowadzone w polskich szkołach. Narada obywatelska jest oddolną i niepolityczną inicjatywą.

W naszym regionie do akcji przystąpiła gmina Lichnowy. Uczniowie, rodzice, nauczyciele, działacze społeczni i samorządowcy spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, by porozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną szkołą. Mówi nauczyciel języka polskiego ze szkoły w Lisewie Malborskim i merytoryczny opiekun młodzieżowej rady gminy, Michał Romanowski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Celem narad jest też wyjście poza postulaty płacowe, które silnie wybrzmiewają w sporze między nauczycielami a rządem. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup, a każda z nich kolejno opracowywała poszczególne zagadnienia związane ze szkołą. Podczas wtorkowego spotkania rozmawialiśmy z uczniami. Natalia Beling, Łukasz Bzówka oraz Miłosz Ladorucki - przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Lichnowy wyjaśnili nam, jaki jest cel spotkania. 

Moja szkoła w zupełności potrafi rozwinąć moje zainteresowania i umiejętności. Są kółka, zajęcia dodatkowe [...] myślę, że jest fajnie.

- Natalia Beling

loadingŁaduję odtwarzacz...

Moim zdaniem szkoła nie skupia się za bardzo nad tym, żeby rozwijać jakieś hobby, zainteresowania uczniów, tylko na tym, by zrobić dodatkowe zajęcia lekcyjne - coś jak korepetycje, ale to też nie spełnia swojej roli [...] wolałbym chodzić na dodatkowe zajęcia, gdzie robię coś, co sprawia mi przyjemność, a nie, że siedzę na kolejnej nudnej lekcji, którą miałem tego samego dnia. 

- Łukasz Bzówka 

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozmawialiśmy także ze Zbigniewem Rybickim, radnym gminy Lichnowy.

Poprzez rozmowę rozwiążemy te problemy, które mają potem trafić do rządu [...] Takie spotkanie to pierwszy krok do rozmowy, który może się zmienić w duży krok i pozwoli rozwiązać problemy.

- Zbigniew Rybicki

loadingŁaduję odtwarzacz...

Co na temat dzisiejszej szkoły, jej funkcjonowaniu i pomysłach na ulepszenia opowiedziały: Teresa Mirocha, jedna z matek obecnych na naradzie i animatorka kultury, Jowita Jabłońska

loadingŁaduję odtwarzacz...

[...] żeby ta nauka przeniosła się na to, że (dzieci) będą dobrymi ludźmi w przyszłości, nie tylko uczniami czy studentami, ale będą miały też serca otwarte i wrażliwe na wszystko, co się wokół nich dzieje. 

- Teresa Mirocha 

Mamy tutaj możliwość podyskutowania zarówno z nauczycielami, jak i z rodzicami, młodzieżą, co jest bardzo ważne. 

- Jowita Jabłońska

loadingŁaduję odtwarzacz...

Narada Obywatelska o Edukacji to akcja zainicjowana przez porozumienie "Ja Nauczyciel". Debaty w tym tygodniu będą się odbywały w całym kraju. Na podstawie wyciągniętych z nich wniosków zostanie przygotowany pakiet postulatów, który następnie trafi do Ministerstwa Edukacji.

Więcej na temat Narady Obywatelskiej o Edukacji znajdziecie TUTAJ.

Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe