Strajk nauczycieli w Tczewie [AKTUALIZACJA]

  • 08.04.2019, 07:55 (aktualizacja 09.04.2019, 09:41)
  • Redakcja
Strajk nauczycieli w Tczewie [AKTUALIZACJA] fot. ZNP

Podziel się:

Oceń:

Rozmowy rządu ze związkami zawodowymi nauczycieli nie przyniosły efektu – porozumienie podpisała tylko oświatowa Solidarność. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz potwierdził, że ZNP i Forum Związków Zawodowych rozpoczyna akcję strajkową.

 

AKTUALIZACJA WTOREK GODZ. 9:00

Związek Nauczycielstwa Polskiego podał oficjalne dane dotyczące wczorajszej liczby strajkujących nauczycieli na terenie Tczewa i Swarożyna. O szczegółach mówi prezes ZNP Tczew, Barbara Szczepańska:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przypomnijmy, że jutro mają rozpocząć się egzaminy gimnazjalne. Czy pomimo strajku się odbędą?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 


AKTUALIZACJA GODZ. 18:30

W szkołach w całym kraju odbył się dzisiaj pierwszy dzień nauczycielskiego strajku. O liczbę strajkujących w poszczególnych placówkach zapytaliśmy m.in. w Szkole Podstawowej nr 10 w Tczewie. Mówi Katarzyna Andrearczyk, prezes ogniska ZNP w tej szkole:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Władze szkół informowały rodziców, że w przypadku rozpoczęcia strajku zajęcia dydaktyczne nie będą odbywać się zgodnie z planem. Iwona Kardasz dyrektor Szkoły Podstawowej 10 w Tczewie mówi o reakcjach rodziców na strajk:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podobne zajęcia opiekuńcze zorganizowano również w szkołach ponadpodstawowych. Mówi dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie Jerzy Cisewski:

loadingŁaduję odtwarzacz...


AKTUALIZACJA GODZ. 16:00

W rozmowie z naszymi reporterami nauczyciele podkreślają, że kwestie finansowe to nie jedyny powód ich niezadowolenia. Mówi Michał Kargul ze Szkoły Podstawowej nr 11:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nasz rozmówca zwraca uwagę na fakt, że reformy wymaga cały system edukacji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 


AKTUALIZACJA  GODZ. 13:00

Szkoły, w których świadczona jest opieka nad dziećmi mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych ofert edukacyjnych. Zajęcia przygotowały Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sztuki oraz Fabryka Sztuk.  Na dzieci czekają projekcje filmów, warsztaty oaz spacery edukacyjne. Aby skorzystać z zajęć należy wcześniej, telefonicznie zgłosić chęć udziału.

O szczegółach oferty opowiada Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie.

loadingŁaduję odtwarzacz...


AKTUALIZACJA GODZ. 11:30

Związek Nauczycielstwa Polskiego podał, że strajk w Tczewie i Swarożynie, do godziny 9:00 rozpoczęło 387 nauczycieli. Nie jest to pełna informacja ponieważ część z nich rozpoczyna dzisiaj pracę w godzinach popołudniowych i najprawdopodobniej do godziny 17:00 będziemy musieli poczekać na pełną liczbę strajkujących. Przypomnijmy, że dzieci, które są w szkołach, objęte zostały opieką dyrektorską w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych.

O przebiegu strajku informacji udzieliła przewodnicząca ZNP w Tczewie Barbara Szczepańska. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


AKTUALIZACJA GODZ. 9:45

Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki poinformował, że uczniowie w naszym mieście mają zapewnioną opiekę podczas strajku nauczycieli. 

W związku ze strajkiem nauczycieli, większość uczniów nie przyszła dzisiaj do szkół, ale dla tych, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki, wszystkie samorządowe szkoły podstawowe przygotowały zajęcia opiekuńczo wychowawcze. Do zapewnienia zajęć dzieciom przygotowane są też miejskie jednostki: Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Centrum Kultury i Sztuki. Dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z warsztatów plastycznych, spacerów po Tczewie pod opieką przewodnika, projekcji filmowych itd. Straż Miejska w Tczewie uruchomiła dwa patrole zmotoryzowane, które kontrolują m.in. okolice placówek oświatowych, ale również inne rejony miasta i zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. 

- Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa (źródło: Facebook)


AKTUALIZACJA GODZ. 7:30

W szkołach podstawowych w Tczewie rozpoczął się strajk. Oznacza to, że zostały odwołane zajęcia dydaktyczne w placówkach, komitety strajkowe zbierają podpisy nauczycieli popierających strajk. Liczbę nauczycieli, którzy przystąpili do strajku poznamy w późniejszych godzinach.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez komitety i dyrektorów szkół strajkujący nauczyciele przebywają w miejscach wyznaczonych przez dyrekcję, są to przede wszystkim pokoje nauczycielskie lub korytarze.

Dla uczniów, którym rodzice na czas strajku nie są w stanie zapewnić opieki przygotowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicach szkolnych. Za zajęcia te odpowiadają dyrektorzy szkół oraz nauczyciele, którzy nie przyłączą się do strajku.

O sytuacji w szkołach rodzice w Tczewie informowani są drogą SMS-ową lub poprzez e-dzienniki.

Informacji o strajkach udzielił nam dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Tomasz Szulc.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sprawdziliśmy także sytuację w SP 12. Mówi dyrektor, Lidia Wasielewska.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozmawialiśmy także z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Gabrielą Makać.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Pełna mapa strajków nauczycieli w Polsce dostępna jest TUTAJ. 

Redakcja

Zdjęcia (2)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polak
Polak 09.04.2019, 14:47
Przed chwilą na TVN panie pokazały odcinki wypłat .Osoba która to zrobiła brutto 4100 zł tylko nie powiedziała za ile godzin pracy.Jeżeli będzie pracowała 8 godzin to dostanie więcej.Chyba czas skończyć z tymi komunistycznymi przywilejami .Proszę odpowiedzieć jeżeli są uczciwymi dlaczego jak im PO zamroziło pensje i podnieśli wiek emerytalny nie zrobili takiego strajku .To jest protest polityczny wykorzystany przez totalna patologię.A w wakacje oni będą odpoczywać przez 2 miesiące.
Ewka
Ewka 10.04.2019, 08:28
jaki troll
GR
GR 08.04.2019, 12:12
Pani Makać z PISu protestuje? Pani idol p. Kaczynski woli rozdać krowom i świniom niż nauczycielom. Może jakaś refleksja?
Kay
Kay 08.04.2019, 11:00
W lipcu i sierpniu rząd miałby w nosie nauczycieli, strajkuje się wtedy gdy reszta społeczeństwa jest w stanie odczuć to najbardziej
ja
ja 08.04.2019, 10:50
walczcie o podwyzki w lipcu i sierpniu a nie w trakcie przygotowan do egzaminow , wasz autorytet spadł na psy u dzieci i rodzicow
Pani Ewa
Pani Ewa 08.04.2019, 10:32
Nauczyciele, jesteśmy z Wami!

Pozostałe