"Uciekałem, aby żyć" - wystawa o Kazimierzu Piechowskim

  • 09.04.2019, 13:32 (aktualizacja 09.04.2019, 14:33)
  • Aleksandra Hotowy
"Uciekałem, aby żyć" - wystawa o Kazimierzu Piechowskim fot. Aleksandra Hotowy

Podziel się:

Oceń:

Na placu przed dworcem PKP w Tczewie otwarto wystawę "Uciekałem, aby żyć" poświęconą życiu Kazimierza Piechowskiego.

Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 roku w Rajkowach. Przed wojną działał w Związku Harcerstwa Polskiego. W listopadzie 1939 roku razem z Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a potem do Francji do tworzącego się Wojska Polskiego. W pobliżu granicy został aresztowany przez niemiecki patrol i 20 czerwca 1940 r. deportowany do KL Auschwitz-Birkenau. Nadano mu numer 918.

20 czerwca 1942 roku wraz z porucznikiem Armii Krajowej Stanisławem Jasterem, Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem, po włamaniu do magazynu mundurów i broni, wyjechali samochodem Steyr 220 przez punkt kontrolny z obozu.  Te i inne wydarzenia z życia Kazimierza Piechowskiego zostały przedstawione na wystawie "Uciekałem, aby żyć' autorstwa Józefa Ziółkowskiego. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wystawa to zbiór zdjęć, opatrzonych komentarzem, który stanowią wypowiedzi bohatera wystawy. To także fragmenty artykułów, wywiadów prasowych i fragmenty książek 

Ta wystawa niech pokaże, jak kiedyś było. Jakie piekło przeszli niektórzy z nas.

Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. 

W uroczystości uczestniczył także Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wystawę będzie można oglądać do 3 października. 

 

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe