Kapsuła czasu odnaleziona na terenie remontowanego Mostu Tczewskiego. Pochodzi z 1851 roku! [AKTUALIZACJA]

  • 15.04.2019, 14:42 (aktualizacja 17.04.2019, 11:26)
  • Aleksandra Kęprowska, Hanna Brzezińska
Kapsuła czasu odnaleziona na terenie remontowanego Mostu Tczewskiego. Pochodzi z 1851 roku! [AKTUALIZACJA] fot. Łukasz Brządkowski

Podziel się:

Oceń:

W trakcie prac remontowych mostu natrafiono na pochodzący z połowy XIX wieku kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. O znalezisku poinformował nas Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa.

AKTUALIZACJA

Kapsuła czasu zostanie przekazana do badań. Od sposobu jej zamknięcia zależeć będzie, do którego miasta w Polsce zostanie wysłana. Wstępnie pod uwagę brane są Toruń lub Wrocław. Po analizie całość znaleziska zostanie przekazana do Fabryki Sztuk.  Jak podkreśla dyrektor placówki, Alicja Gajewska będą to jedne z najważniejszych eksponatów.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Natomiast na miejscu trwają prace archeologiczne, o których przebiegu informuje Jakub Józefowicz. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak powiedział Starosta Tczewski Mirosław Augustyn nie wykluczone jest zastąpienie XIX wiecznej kapsuły nową, zawierającą artefakty z XXI w.


fot. FB/Powiat Tczewski

Kapsuła została wmurowana przez Fryderyka Wilhelma IV 27 lipca 1851 roku w trakcie budowy mostu. Podczas trwającego remontu obiektu, pracownikom udało się ją odnaleźć. Mówi Łukasz Brządkowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W związku ze zniszczeniem mostu podczas II Wojny Światowej, fakt odnalezienia kapsuły to prawdziwa sensacja dla miłośników historii miasta. Znalezisko - kapsuła wraz z pamiątkową tablicą -  w tej chwili znajduje się w Starostwie Powiatowym. We wtorek, 16 kwietnia o godzinie 10:00 odbędzie się tam specjalna konferencja, na której poznamy więcej szczegółów o odkryciu. Z kolei w środę zostanie ono zbadane przez zespół archeologów. W kapsułach z tego okresu najczęściej można znaleźć monety i gazety. Historycy mają nadzieję, że z uwagi na rangę mostu i osobę ówczesnego władcy tczewskie odkrycie może zawierać znacznie bardziej wartościowe pamiątki.

fot. FB/Powiat Tczewski

Aleksandra Kęprowska, Hanna Brzezińska

Zdjęcia (4)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marek
Marek 15.04.2019, 19:25
Niesamowita sprawa, ciekawe co jest w środku tej kapsuły
michaś
michaś 16.04.2019, 09:11
już otworzyli. medaliony (drobiowe)

Pozostałe