Manifestacja nauczycieli - jesteśmy jednością

  • 16.04.2019, 19:07 (aktualizacja 17.04.2019, 09:11)
  • Aleksandra Hotowy
Manifestacja nauczycieli - jesteśmy jednością
Podziel się:
Oceń:
Ponad 400 osób protestowało pod Kuratorium Oświaty w Tczewie przeciwko niszczeniu edukacji i skłócaniu pracowników oświaty.

Pod Kuratorium Oświaty w Tczewie zebrali się przedstawiciele środowisk oświatowych, rodzice i uczniowie, aby zaprotestować przeciwko narracji, jaka towarzyszy strajkowi nauczycieli. Organizatorzy podkreślali, że należy mówić o proteście pracowników oświaty, a nie tylko nauczycieli. Strajk zdaniem manifestujących jednoczy nie tylko środowisko pedagogów, ale także zwraca uwagę na trudną sytuację wszystkich pracowników zatrudnionych w szkołach i przedszkolach.

Za wsparcie i solidarność dziękowała zebranym Barbara Szczepańska, przewodnicząca ZNP w Tczewie

loadingŁaduję odtwarzacz...

W proteście udział wzięli przedstawiciele różnych związków zawodowych oraz osoby niezrzeszone. Obecni byli pracownicy szkół podstawowych i ponadpodstawowych zarówno z Tczewa, jak Powiatu Tczewskiego ale także z Suchego Dębu, Morzeszczyna, Starogardu Gdańskiego oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.  Manifestacja miała na celu uwrażliwienie, że edukacja wymaga reformy i zmian. Podkreślono, że subwencja oświatowa jest zbyt niska co znacząco wpływa na jakość nauczania.

Zdaniem organizatorów podejmowane są działania, które mają na celu zniechęcenie opinii społecznej do nauczycieli, jednak obecnie jeszcze nigdy to środowisko nie wykazywało takiej jednomyślności i tak silnej potrzeby zrzeszenia się i zwarcia szeregów w walce o lepsze jutro dzieci i młodzieży. Podkreślano, że ważne jest aby pracownicy szkół nie mieli obaw o swoją przyszłość, bo tylko nauczyciel, który nie lęka się o siebie może w pełni koncentrować się na uczniach. 

Michał Kargul podkreślał, że strajk nauczycieli postrzegany jest przede wszystkim przez pryzmat argumentów finansowych, a tak naprawdę stoją za nim inne potrzeby.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Liczba osób, które przybyły pod Kuratorium Oświaty przerosła oczekiwania organizatorów.

Jesteśmy w mieście gdzie, jak 20 osób się zejdzie to jest wielka manifestacja a jest nas moim okiem blisko 500 - Michał Kargul, nauczyciel SP 11, współorganizator wydarzenia.

Strajkujący apelowali także do rodziców, aby wspierali strajk.

To w waszych rękach spoczywa przyszłość waszych dzieci, pomóżcie nam. Po prostu nam pomóżcie! - przedstawicielka szkół z Gminy Wiejskiej Tczew.

Manifestujący podkreślali, że pozostają we wspólnym proteście wobec umniejszania znaczenia tej pracy.

Nie zgadzamy się na odzieranie nas z godności i poniżanie naszej pracy, umniejszanie jej roli w kształtowaniu myślącego społeczeństwa - Patryk Dobrzyński, nauczyciel SP 12.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 1 przygotowali list otwarty, który złożony zostanie na ręce Zastępcy Prezydenta ds. społecznych Adama Urbana.

Manifestację zakończyło wspólne światełko do nieba.

 

Aleksandra Hotowy

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Miro
Miro 17.04.2019, 08:08
Szanowni Państwo Nauczyciele tylko czemu kosztem uczniów dlaczego uniemożliwiacie im zdanie matury, to jest wasza troska o edukacjie?!Wasz protest to nic innego jak polityka, ile wam podnieśli wynagrodzenie poprzednie rządy.Nie-nauczyciel
Nie-nauczyciel 17.04.2019, 13:25
Jeszcze odnośnie pensji - proszę poszukać lepiej i nie słuchać medialnej gadki. Łatwo jest aktualnie obejrzeć ścinki z wypłaty nauczycieli.
Nie-nauczyciel
Nie-nauczyciel 17.04.2019, 13:19
Ciągle podnosi się tylko ile to dni wolnych mają nauczyciele i jaki to łatwy zawód. Po prostu sami niewdzięcznicy i same lenie tam pracują. Aż dziw że stoły dyrektorów szkół nie uginają się od podań o pracę. Proponuję się obudzić i spojrzeć realnym okiem do jakiego stanu doprowadziły kolejne osoby w MEN (i to bez znaczenia czy to PO czy PiS). Jest takie stare powiedzenie "dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie" - po prostu nauczyciele doszli do ściany i obojętne im hejty, Oni walczą o swoje życie!
Antek
Antek 17.04.2019, 01:27
A kto mi zagwarantuje, że po otrzymaniu wnioskowanej podwyżki, jakość nauczania wzrośnie???
Nie-nauczyciel
Nie-nauczyciel 17.04.2019, 13:30
Bardzo dobre pytanie. Z jednej strony to co napisał Fotons w innym komentarzu to 100% prawda. Z drugiej trzeba rozmawiać. Wbrew wielu opiniom prezentowanym w mediach Karta Nauczyciela wcale nie jest prawem za jakie nauczyciele chcą zginąć. Wprost przeciwnie chcą jej reformy. Zresztą co tu dużo mówić - prosty przykład dzięki Karcie Nauczyciela, aby zwolnić nauczyciela dyrektor musi naprawdę mieć bardzo poważne powody. Jedno ALE! Nie dotyczy to sytuacji, gdy łączone lub likwidowane są szkoły, a tak poprzez reformy pani minister Zalewskiej dzieje się w wielu szkołach. I gdzie tu ochrona?
Fotons
Fotons 17.04.2019, 11:04
Prawa wolnego rynku. Żeby poziom wzrósł, wynagrodzenie nauczyciela powinno być na tyle atrakcyjne, żeby dobrzy nauczyciele wrócili do szkół. Oczywiście taniej jest przekonać tych co jeszcze nieodeszli oraz przyszłych nauczycieli i tylko takie jest założenie tego strajku. To strajk o niezbędne minimum dla powstrzymania procesu erozji. Na razie nie stać nas na takie nakłady na edukację jak ma to miejsce w krajach skandynawskich. Jakość nauczania można jeszcze poprawić zmianą warunków pracy (jeden etat zamiast kilku w różnych szkołach, czas pracy i tak dalej...). Takie też są postulaty. Edukacja powinna być dla społeczeństwa celem priorytetowym, ponieważ innowacyjność zależy głównie od poziomu edukacji. Inaczej Polska pozostanie jedną wielką montownią. "A wtedy będą ich potrzebować, zrozpaczone masy, które nie widzą dalej niż kawał kiełbasy" - będzie za późno.

Pozostałe