Co może w sobie kryć kapsuła czasu znaleziona na Moście Tczewskim? [ROZMOWA]

  • 17.04.2019, 11:52 (aktualizacja 17.04.2019, 12:16)
  • Aleksandra Kęprowska, Bartosz Listewnik
Co może w sobie kryć kapsuła czasu znaleziona na Moście Tczewskim? [ROZMOWA] fot. Dawny Tczew

Podziel się:

Oceń:

Od kilku miesięcy trwa drugi etap przebudowy Mostu Tczewskiego, który polega między innymi na demontażu dwóch przęseł ESTB, likwidacji starego przyczółka od strony Tczewa i budowie nowego. W poniedziałek, 15 kwietnia podczas rozbiórki jeden z pracowników firmy Banimex natrafił na niezwykłe znalezisko.

Na dnie wnęki znaleziono również tablicę z inskrypcją o następującej treści:

„Jego Wysokość, król Prus Fryderyk Wilhelm IV położył kamień węgielny przy moście wiślanym koło Tczewa 27 lipca 1851 roku”.

Do dziś zachowała się rycina z połowy XIX wieku, która ukazuje moment, gdy król Prus wmurował kamień węgielny (widoczna na zdjęciu powyżej). Nastąpiło to sześć lat przed oficjalnym otwarciem Mostu Tczewskiego, który był wówczas najdłuższym mostem na świecie. Znaleziona tablica niestety została nieco uszkodzona.

Tuż po znalezieniu niezwykłej kapsuły czas nasze studio odwiedził Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa. Opowiedział o znalezisku i jego znaczenia dla wszystkich, którzy interesują się historią naszego miasta. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W poniedziałek zabezpieczoną tablicę oraz kapsułę czasu przewieziono do starostwa, a przy kamieniu węgielnym rozpoczęli pracę archeolodzy. Kamień węgielny wkrótce zostanie usunięty, ponieważ koliduje z budową nowego przyczółka, ale niewykluczone, że będzie wyeksponowany w innej lokalizacji. Z kolei miejsce dla kapsuły i tablicy starosta już znalazł.

W najbliższych dniach zapadnie decyzja, jaką metodą archeolodzy otworzą kapsułę, tak by jej zawartość nie uległa zniszczeniu. Prawdopodobnie w środku mogą znajdować się monety i gazety z połowy XIX wieku, a nawet królewski list czy medal. Z sensacyjnego odkrycia cieszą się miłośnicy tczewskiego zabytku, którzy wiele tygodni temu sygnalizowali wykonawcy, że podczas prac mogą natrafić na kamień węgielny.

Niewykluczone, że w trakcie trwania obecnej inwestycji mogłaby zostać zakopana nowa kapsuła czasu ze współczesnymi przedmiotami. Pomimo sensacyjnego odkrycia prace rozbiórkowe na Moście Tczewskim idą zgodnie z planem.

fot. Łukasz Brządkowski

Zapraszamy także do obejrzenia materiału Telewizji Tetka. 

 

Aleksandra Kęprowska, Bartosz Listewnik

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe