Apel tczewskich licealistów: "Pozwólcie nam przystąpić do matur!"

  • 19.04.2019, 09:43 (aktualizacja 19.04.2019, 13:57)
  • Aleksandra Hotowy
Apel tczewskich licealistów: "Pozwólcie nam przystąpić do matur!" fot. Aleksandra Hotowy

Podziel się:

Oceń:

Od 8 kwietnia w całej Polsce trwa strajk nauczycieli. W tym czasie udało się zorganizować egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. Przed nami czas matur. Jest to wyzwanie ponieważ w żadnej ze szkół ponadpodstawowych w Tczewie nie odbyły się rady pedagogiczne. Sytuacja wywołuje napięcie zarówno u nauczycieli, jak i uczniów. W celu zwrócenia uwagi na swoją trudną sytuację maturzyści z I LO w Tczewie przeprowadzili happening na terenie szkoły.

Około 100 uczniów pojawiło się w czwartek, 18 kwietnia przed szkołą aby wyrazić swoje obawy, że związane z przedłużającym się strajkiem, który może spowodować odwołanie egzaminów maturalnych.

Uczniowie klas trzecich z niecierpliwością oczekują na informacje o radach pedagogicznych. W szkołach powiatu tczewskiego tegoroczni maturzyści nie zostali jeszcze sklasyfikowani, w związku z tym zakończenie przez nich szkoły i przystąpienie do egzaminu dojrzałości stoi pod znakiem zapytania. Dlatego też uczniowie I LO w Tczewie zdecydowali się na przeprowadzenie happeningu na terenie szkoły. Całe wydarzenie odbyło się za zgodą dyrektor szkoły.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Inicjatorzy akcji - Janek Skerka i Jonasz Pakizer podkreślili w rozmowie z nami, że ważne jest dla nich aby rozmawiać o potrzebie reformy całego systemu edukacji a nie tylko o podwyżkach dla nauczycieli. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Młodzież, która pojawiła się przed szkołą zauważa, że nie można traktować ich przyszłości jako karty przetargowej w batalii o pieniądze. Ich zdaniem nie tylko nauczyciele są niedofinansowani. Deficyt dotyczy funkcjonowania szkół, wyposażanie klas i to są problemy, które powinny być poruszone w dyskusji o edukacji. Inicjatorzy akcji wyraźnie podkreślają, że nie są przeciwko strajkującym nauczycielom i chcą zwrócić uwagę, że kwestia wynagrodzeń pracowników szkół to nie jedyny problem, który wpływa na jakość nauczania. 

Aleksandra Hotowy

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
To ja nikt inny
To ja nikt inny 20.04.2019, 16:06
Wątpię, że oni powinni zdawać egzamin dojrzałości. Z wypowiedzi nie wynika, że już dojrzeli. W wyborach do sejmu w 2015 r. 33,06 % mieszkańców Tczewa głosowało na komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, w powiecie Tczewskim 32,11 %. Niech spytają swoich rodziców, czy sprawili im ten prezent na koniec ich edukacji szkolnej, głosując cztery lata temu na PiS. Chcieli centralistyczny system szkolnictwa zamiast wojewódzkiego. Chcieli, aby cała władza nad wszystkim była sterowana przez jedną osobę, to niech się cieszą. Pewnie korzystali ich rodzice z 500+ i innych prezentów wyborczych. Teraz widzą skutki. Przecież dokładnie do tej samej sytuacji doszłoby, gdyby nauczycieli – zgodnie z miłą propozycją polityków – poszliby wspólnie na urlop macierzyński, aby otrzymać 500+.

Pozostałe