Matury wystartowały. W powiecie tczewskim ponad 900 osób rozpoczęło egzamin dojrzałości

  • 06.05.2019, 10:19 (aktualizacja 06.05.2019, 12:30)
  • Aleksandra Kęprowska, Aleksandra Hotowy
Matury wystartowały. W powiecie tczewskim ponad 900 osób rozpoczęło egzamin… fot. pixabay

Podziel się:

Oceń:

O godzinie 9:00 egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczęły się w całym kraju matury. W Polsce do egzaminu dojrzałości przystąpi blisko 270 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

W szkołach, których organem prowadzącym jest powiat tczewski do egzaminu przystępuje 790 osób. Ponadto w szkołach niepublicznych czyli Zespole Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie matury napisze 88 osób, w Collegium Marianum w Pelplinie 14, a w CKZ "Nauka" w Tczewie 21 osób.

Maturzyści muszą podejść do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: w z poniedziałek z języka polskiego, we wtorek języka obcego i w środę z matematyki. Muszą też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z wybranego przez siebie przedmiotu. Potem na uczniów czekają dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i obcego.

Egzaminy przeprowadzane są rano o godzinie 9:00 i w godzinach popołudniowych od 14:00. Po południu będą głównie egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów i z języków obcych na poziomie rozszerzonym.

O nastrój i przewidywania maturzystów z Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie pytał nasz reporter Piotr Bunkowski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja, a ustna zakończy się 25 maja. Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik z przedmiotu dodatkowego nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, ale służy przy rekrutacji na studia. Osoby, które nie mogą przystąpić do egzaminów w maju, mogą to zrobić w sesji dodatkowej w czerwcu. Wyniki matur ogłoszone zostaną 4 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Gdy nie zda więcej może poprawiać maturę dopiero za rok.

Abiturienci z wcześniejszych roczników chcący poprawić swój wynik mogą w tym roku także przystąpić do egzaminów. 

Aleksandra Kęprowska, Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe