Tczew w wyjątkowej kolekcji

  • 06.05.2019, 12:22 (aktualizacja 07.05.2019, 12:27)
  • Aleksandra Hotowy, AK
Tczew w wyjątkowej kolekcji fot. Aleksandra Hotowy

Podziel się:

Oceń:

Urząd Miejski w Tczewie dokonał zakupu pocztówek i starodruków dotyczących historii miasta.

Kolekcja pocztówek oraz starodruków została uroczyście przekazana Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie. Kolekcję Urząd Miejski kupił za kwotę 100 tys. zł. Dotychczasowy właściciel eksponatów, Ireneusz Dunajski, przez 20 lat zbierał pamiątki dotyczące miasta. Historia zaczęła się od zabytkowego zegara, a teraz dała naszemu miastu wyjątkową kolekcję liczącą blisko 500 eksponatów.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak zapewnia Ireneusz Dunajski, materiały były przez niego strzeżone, dzięki czemu nie ma w internecie kopii, a oryginały dostępne będą od 2020 roku w Sekcji Historii Miasta MBP w Tczewie.

Dziedzictwem miasta są pamiątki tego typu i o takie pamiątki musimy dbać, bo jesteśmy tu tylko na chwilę.  Na pocztówkach widzimy Stare Miasto oczyszczone z kurzu zapomnienia. Obecnie Stare Miasto jest w gorszej kondycji ale miejmy nadzieję, że można to przywrócić - Ireneusz Dunajski 

Przekazanie kolekcji zdaniem Krzysztofa Kordy, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, następuje we właściwym czasie 

Trafia ona w dobrym momencie [...] w jednym skrzydle nowej biblioteki będzie sekcja historii miasta mamy to gdzie wyeksponować. Nowa biblioteka ma nowe systemy zabezpieczenia antywłamaniowe i magazyn zbiorów specjalnych [...] Zbiory będą opracowywane [...] potem będą zdigitalizowane następnie zabezpieczone i zakonserwowane. Każdy z obiektów jest w teczce i będzie leżała na bibułce, aby nie wchłonęły wilgoci [...] I w pomieszczeniach bez światła. Po opracowywaniu będzie te zbiory można oglądać w nowym budynku, którego otwarcie nastąpi nowym roku. 

Negocjacje i ekspertyzy trwały blisko trzy miesiące. Znaczną część zbiorów stanowią pocztówki z XIX i XX wieku.

Aleksandra Hotowy, AK

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe