Sprawdzamy czy przęsła ESTB mają wartość zabytkową

  • 16.01.2017, 15:13
  • Bartosz Listewnik, Radio Tczew
Sprawdzamy czy przęsła ESTB mają wartość zabytkową Wojciech Stobba

Podziel się:

Oceń:

Drugi etap przebudowy mostu zakłada usunięcie przęseł ESTB znajdujących się nad nurtem Wisły. Pomorski konserwator zabytków uważa, że mają one wartość historyczną.

Trwają rozmowy starosty tczewskiego z władzami województwa pomorskiego i miasta Tczewa w sprawie zebrania wkładu własnego na drugi etap przebudowy Mostu Tczewskiego. Zadanie będzie polegało na usunięciu dwóch przęseł ESTB i zastąpieniu ich repliką XIX-wiecznej kratownicy Lentzego. W trakcie konsultacji konserwatora zabytków z doktorem Waldemarem Affeltem padła sugestia, by zdemontowane przęsła ESTB zostały wyeksponowane, np. poprzez ich wbudowanie w przyszły portal wjazdowy. Pomysł ten upadł, ale pojawiły się inne.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie ekspozycja nie całych przęseł ESTB, a ich krótkich fragmentów na działce pomiędzy dwoma mostami. Mówił o tym w naszym studiu starosta Tadeusz Dzwonkowski.

Członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu zgadzają się z tym, że przęsła ESTB mają wartość historyczną.

 

Bartosz Listewnik, Radio Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe