"Dzieci powinny mieć głos". O matczynych wyzwaniach [ROZMOWA]

  • 25.05.2019, 08:57 (aktualizacja 25.05.2019, 13:47)
  • Barbara Jackiewicz, Tomasz Przysiężny
"Dzieci powinny mieć głos". O matczynych wyzwaniach [ROZMOWA] fot. canva

Podziel się:

Oceń:

26 maja w Polsce obchodzimy Dzień Matki. Aby znaleźć odpowiedzi na pytania, czym jest wychowywanie dzieci, z jakimi problemami i radościami się wiąże, postanowiliśmy porozmawiać z dwiema matkami - czworga dzieci i bliźniąt dwujajowych.

Lucyna, matka czworga dzieci i Patrycja, matka bliźniaków, dziewczynki i chłopca, opowiadały w naszym studiu o wyzwaniach macierzyństwa. Dzięki tej rozmowie Słuchacze mogli przenieść się w czasie do lat 70-tych i dowiedzieć się, jak wtedy wyglądała rzeczywistość matek. Zapytaliśmy, czy jest różnica między wychowywaniem pierwszego a kolejnych dzieci. Zastanawialiśmy się, co by było, gdyby w rodzinie przyszły na świat sześcioraczki.

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Brakowało wszystkiego w sklepach. Otrzymywało się wyprawki z urzędu na każde dziecko, to były pieluszki tetrowe, flanelowe i parę koszulek i parę kaftaników. Resztę trzeba było zdobywać - pomagali rodzice, cała rodzina." - Lucyna o macierzyństwie w latach 70-tych

"Ciąża mnoga to ciąża patologiczna, więc musiałam sobie to wszystko w głowie poukładać, jak się do tego przygotować i na szczęście miałam na to całe 9 miesięcy." - Patrycja o ciąży bliźniaczej

W drugiej części rozmowy tematem głównym jest "Mama w pracy". Czy trudno jest łączyć te role, jak wyglądały realia lat 70-tych, jak to jest teraz. O urlopach macierzyńskich, żłobkach, przedszkolach i powrocie do pracy, ale także o stereotypie "Matki Polki". 

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci. (...) Matka Polka w stereotypowym wydaniu to nie ja." - Patrycja

"Należy dbać o siebie, trzeba mieć grono przyjaciół, możliwość wyjścia z domu." - Lucyna

Trzecia część rozmowy, to m.in. wspomnienia, co daje najwięcej radości przy wychowywaniu dzieci (i wnuków). Zapytaliśmy także o powiedzonka mam, które pamiętają nasi goście.

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Najbardziej Cię kocham, gdy śpisz i jeść nie wołasz" - Patrycja

Do dziś się nie godzę z powiedzeniem moich rodziców "Dzieci i ryby nie mają głosu". Dzieci powinny mieć głos. - Lucyna

Dziękujemy Lucynie i Patrycji, że zechciały opowiedzieć o swoich doświadczeniach macierzyństwa.

Niezależnie od ilości dzieci, wychowywanie to nie lata sztuka, za którą warto podziękować mamom w Dzień Matki. Nie pomijajmy także ojców w ich dzień, 23 czerwca.

Barbara Jackiewicz, Tomasz Przysiężny

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe