Wybory do Europarlamentu: Pierwsze sondażowe wyniki [AKTUALIZACJA]

  • 26.05.2019, 23:09 (aktualizacja 01.06.2019, 14:46)
  • Aleksandra Kęprowska
Wybory do Europarlamentu: Pierwsze sondażowe wyniki [AKTUALIZACJA] fot. Pixabay

Podziel się:

W Polsce, jak i w innych krajach UE, w niedzielę 26 maja wybierano przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Jak wynika z pierwszych sondaży exit poll (dla TVN, TVP i Polsatu), wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42,4%. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej, na którą zagłosowało 39,1%. Mandaty wywalczyła też Wiosna (6,6%) i Konfederacja (6,1%). Co najważniejsze frekwencja wyniosła rekordowe 43%.

AKTUALIZACJA - 27 MAJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 16:00

PKW podała ostateczne wyniki

Znamy już ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, zwycięzcą zostało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,38% głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska z wynikiem 38,47 procent, następnie  Wiosna, która uzyskała 6,06 procent głosów. Tym samym PiS zdobywa 27 mandatów, Koalicja 22, a Wiosna 3. Pozostałe startujące w wyborach ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego.

Pomorze w europarlamencie będą reprezentować Magdalena Adamowicz, na którą zagłosowało 199 591 osób, Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości, która zdobyła 160 517 głosów, a także Janusz Lewandowski z Koalicji Europejskiej, który z wynikiem 120 990 głosów.

Do Parlamentu Europejskiego nie dostali się Jarosław Wałęsa oraz Jarosław Sellin.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wybory.gov.pl.

 


 

AKTUALIZACJA - 27 MAJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 13:00

Jak głosowali Tczewianie?

O podsumowanie tego, jak przebiegało głosowanie na terenie Tczewa zapytaliśmy rzeczniczkę Urzędu Miejskiego Małgorzatę Mykowską:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak rozłożyły się głosy mieszkańców naszego miasta?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 


 

AKTUALIZACJA - 27 MAJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 10:00

Dane z 91,48% obwodowych komisji wyborczych

Według danych PKW z 1277 na 1396 obwodowych komisji wyborczych, na Pomorzu Koalicja Europejska zdobyła 49,67% głosów. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,82%. Wiosna Roberta Biedronia zebrała 5,91%, Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy 3,97%, z kolei Kukiz’15 2,70%. Najmniej, bo 0,99% głosów oddano na ruch Polska Fair Play oraz na Lewicę Razem - 0,94%.  

Powiat tczewski za koalicją

W powiecie tczewskim Koalicję Europejską poparło 44,10% wyborców, a PiS 41,15%. Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 5,29%. Za nią znalazła się Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy z wynikiem 4,46%, Kukiz’15 2,75%, Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski 1,21%, a na końcu Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS zdobywając 1,04% głosów. Są to wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w naszym powiecie.

 


 

AKTUALIZACJA - 26 MAJA, NIEDZIELA, GODZ. 22:00

Pierwsze wyniki sondażowe - PiS wygrywa 

Według sondażu PiS zdobyło 42,4% głosów - co przekłada się na 24 mandaty. Na drugim miejscu znalazła się się Koalicja Europejska. Zagłosowało na nią 39,1% ankietowanych. To oznacza, że KE zdobyła 22 mandaty. Według sondażu exit poll ostatnie miejsce na wyborczym podium zajęła Wiosna - partię Roberta Biedronia poparło 6,6 proc. badanych. Daje do 3 mandaty w PE. Z kolei a Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 proc. Oni również otrzymają trzy mandaty.

Partie poniżej progu wyborczego 5 procent

Ugrupowanie Kukiz’15 według sondażu exit poll zdobyło 4,1% głosów. Na Lewicę Razem zagłosowało 1,3% ankietowanych. Na inne ugrupowania - 0,4%. Sondażowa frekwencja w wyborach do europarlamentu wyniosła 43%. 

Pomorze poparło koalicję

Koalicja Europejska wygrywa na Pomorzu z wynikiem 51,8%. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 32,3%. Oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu 2019 Państwowa Komisja Wyborcza przedstawi w poniedziałek lub wtorek. Jeden mandat dostanie na pewno Magdalena Adamowicz (KE), a dwa pozostałe przypadną prawdopodobnie Annie Fotydze (PiS) i Januszowi Lewandowskiemu (KE). 

Kto zdobył mandat do parlamentu europejskiego?

Według sondaży exit poll na mandaty mogą liczyć m.in.

- Włodzimierz Cimoszewicz (KE),

- Jacek Saryusz-Wolski (PiS),

- Danuta Huebner (KE),

- Robert Biedroń (Wiosna),

- Adam Bielan (PiS),

- Jarosław Kalinowski (KE),

- Witold Waszczykowski (PiS),

- Marek Belka (KE),

- Zdzisław Krasnodębski (PiS),

- Ewa Kopacz (KE),

- Krzysztof Hetman (KE),

- Elżbieta Kruk (PiS),

- Tomasz Poręba (PiS),

- Beta Szydło (PiS),

- Róża Thun (KE),

- Jerzy Buzek (KE),

- Jadwiga Wiśniewska (PiS),

- Radosław Sikorski (KE),

- Anna Zalewska (PiS),

- Joanna Ochojska (KE),

- Bartosz Arłukowicz (KE),

- Joachim Brudziński (PiS),

- Magdalena Adamowicz (KE),

- Anna Fotyga (PiS)

- Tomasz Frankowski (KE),

- Karol Karski (PiS),

- Zbigniew Kuźmiuk (KE),

- Patryk Jaki (PiS),

- Dominik Tarczyński (PiS),

- Adam Jarubas (KE),

- Beata Mazurek (PiS),

- Beata Kempa (PiS).

źródło: TVN24

Aleksandra Kęprowska


Pozostałe