700 osób straciło pracę po pożarze hali produkcyjnej w Skórczu. Z ogniem walczyło prawie 70 zastępów straży pożarnej [AKTUALIZACJA]

  • 27.05.2019, 06:13 (aktualizacja 28.05.2019, 16:50)
  • Aleksandra Kęprowska
700 osób straciło pracę po pożarze hali produkcyjnej w Skórczu. Z ogniem walczyło prawie 70 zastępów straży pożarnej [AKTUALIZACJA] fot. Osp Skórcz/fb

Podziel się:

Oceń:

Ogień pojawił się po godzinie 1:30. Nad ranem pożar został opanowany ale jego dogaszanie może potrwać jeszcze kilka godzin.

AKTUALIZACJA, WTOREK, GODZ. 16:00

Prawdopodobnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poprowadzi śledztwo w sprawie pożaru w Skórczu. Będzie ono prowadzone w kierunku sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Pogorzelisko będzie mogło być zbadane przez biegłych i prokuratora dopiero pod koniec tygodnia.  

Na stronie firmy Iglotex możemy odczytać oświadczenie:

W związku z pożarem znaczącej części zakładu produkcyjnego Grupy Iglotex zlokalizowanego w Skórczu, który odpowiedzialny jest za produkcję pierogów, pizzy i zapiekanki, na chwilę obecną zostało wstrzymane działanie zakładu, gdyż produkcja nie jest możliwa. Czynimy starania, aby zbadać możliwości choć częściowego przywrócenia produkcji lub uruchomienia produkcji zastępczej. Naszym celem jest, aby w jak największym stopniu zminimalizować skutki pożaru. Zakłady produkujące warzywa, owoce, pyzy, knedle i frytki pracują bez zakłóceń. Działalność dystrybucyjną będziemy kontynuowali z sąsiednich oddziałów. Dopiero po zakończeniu czynności przez zespoły straży pożarnej, będzie możliwe dokładniejsze oszacowanie strat. W aktualnej sytuacji bezwzględnie naszym kolejnym kluczowym celem jest przemyślana reorganizacja pracy osób, które są zatrudnione w zakładzie produkcyjnym w Skórczu. W tej trudnej dla nas sytuacji, prosimy o wyrozumiałość i zaufanie wszystkich Kontrahentów, Pracowników i Współpracowników. 

– Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu Grupy Iglotex

 

AKTUALIZACJA, WTOREK, GODZ. 12:00

Niemal doszczętnie spłonęło około 20 tysięcy metrów kwadratowych hali, w której odbywała się produkcja mrożonek. Zniszczeniu uległo 2/3 zakładu. Żaden z pracowników nie ucierpiał w pożarze. Jak mówi Janusz Kosecki, burmistrz Skórcza ponad 700 osób straciło pracę

Jeszcze w poniedziałek w nocy zarządzono profilaktyczną ewakuację Osiedla Leśnego, położonego najbliżej zakładu. Powodem było ryzyko rozszczelnienia zbiornika z amoniakiem. Mieszkańcy osiedla byli kierowani do szkoły w pobliskim Pączewie, gdzie przygotowano dla nich miejsca noclegowe oraz posiłek.

We wtorek od rana prowadzone były działania straży pożarnej w celu zabezpieczenia i neutralizacji zagrożeń związanych z wyciekiem amoniaku. Po godzinie 5:00 na miejsce przybyli specjaliści z zakładów chemicznych z Puław. W zbiorniku jest ok.2,5 tony amoniaku. Usuwany jest metodą  kontrolowanego wypalania. Na miejscu pożaru był obecny także Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

fot. Pomorski Urząd Wojewódzki

Będziemy wspólnie z władzami miasta pracować nad tym, aby ten zakład jak najszybciej się odbudował. Pracowały tu setki ludzi. Był to jeden z większych zakładów pracy. Ważne jest to, aby pracownicy nie stracili zatrudnienia. Ze swej strony deklaruję pełne wsparcie dla gminy i też dla właścicieli zakładu, tak, aby stało się to, jak najmniejszymi stratami społecznymi. Mam nadzieję, że zakład odbuduje się bardzo szybko i dalej będzie liczącym się pracodawcą. Firma ma świetną opinię. Liczę na to, że uda się te wszystkie procedury przeprowadzić możliwie bardzo szybko.

- Dariusz Drelich, wojewoda pomorski

AKTUALIZACJA GODZ. 17:00

W szczytowym momencie w akcji gaśniczej brało udział blisko 70 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Do wieczora potrwa jeszcze dogaszanie zakładu firmy Iglotex oraz niezbędne prace rozbiórkowe. Cały czas monitorowane jest też ewentualne skażenie. Mówi Karina Stankowska z Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W momencie wybuchu pożaru na terenie zakładu pracowało 15 osób. Nikt nie został ranny. Jednak w działaniach gaśniczych poszkodowanych zostało trzech strażaków ratowników, którym natychmiast udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przekazano służbom medycznym PRM.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Na stronie Strefa R Marek Duzowski (FB) został opublikowany film pokazujący skalę pożaru. 

 


W nocy z niedzieli na poniedziałek w hali produkcyjnej firmy Iglotex w Skórczu (powiat starogardzki) wybuchł ogromny pożar. Na miejscu pracuje ponad 60 zastępów straży pożarnej.  O akcji mówi Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP starszy kapitan Karina Stankowska.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nikomu nic się nie stało, nie ma też zagrożenia dla mieszkańców. Kilku pracowników zdołało się ewakuować w nocy, przed przybyciem służb ratunkowych. Na miejsce pożaru przyjechali prezydent Starogardu, wójt gminy Skórcz, a także pomorski komendant straży pożarnej wraz z zastępcą. 

Pożar został opanowany ale dogaszanie ognia może potrwać jeszcze kilka godzin

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe