Wysoka woda na Wiśle. Kiedy przez Tczew przepłynie fala kulminacyjna? [AKTUALIZACJA]

  • 31.05.2019, 09:56 (aktualizacja 01.06.2019, 14:49)
  • Aleksandra Hotowy, Aleksandra Kęprowska
Wysoka woda na Wiśle. Kiedy przez Tczew przepłynie fala kulminacyjna? [AKTUALIZACJA] fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

W Tczewie woda osiągnęła stan ostrzegawczy wcześniej niż zapowiadały to prognozy.

AKTUALIZACJA, 1 CZERWCA

Nad ranem poziom Wisły w Tczewie wynosił 772 cm.  Służby uspokajają, że wysoki stan Wisły nie zagraża mieszkańcom.

AKTUALIZACJA, 31 MAJA

W piątek nad ranem, 31 maja woda na Wiśle w naszym regionie przekroczyła 730 cm, w związku z tym Starosta Powiatowy Mirosław Augustyn ogłosił stan ostrzegawczy. Sytuację kontroluje Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie. Obecnie woda wylała się z koryta rzeki i zalewa międzywale. Wisła w Tczewie najwyższy stan ma osiągnąć w sobotę, 1 czerwca. Nie prognozuje się jednak zagrożenia dla miasta. Fala kulminacyjna na początku przyszłego tygodnia dotrze do Bałtyku. 

W powiecie tczewskim, w szczególności na wysokości Lisewa Malborskiego oraz Niziny Walichnowskiej konieczne było usunięcie wypasanych na międzywale krów oraz przemieszczenie maszyn rolniczych. Urzędnicy apelują o zabezpieczanie mienia pozostawionego nad brzegiem rzeki.  Cały czas pracownicy Wód Polskich kontrolują wały przeciwpowodziowe. i sprawdzają stan rzeki oraz zamykają zapory uniemożliwiające cofanie się wód z rzeki do kanałów wypompowujących wodę m.in. z Niziny Walichnowskiej. 

O szczegółach działań mówi Włodzimierz Mroczkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wysoka woda uniemożliwiła prace przy remoncie Mostu Tczewskiego. Firma Budimex podjęła decyzję o zawieszeniu prac. Rzeka uszkodziła zabezpieczenia i umocnienia przy odbudowywanym przyczółku.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak informuje Daniel Łakomiec z firmy Budimex ponownie prace będą możliwe dopiero w momencie, gdy woda w rzece opadnie do poziomu 5,5 m.

 

 

 

Aleksandra Hotowy, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe