Trwa zbiórka na renowację nagrobka strzelca Michała Różanowskiego

  • 04.06.2019, 11:02 (aktualizacja 04.06.2019, 15:05)
  • Hanna Brzezińska
Trwa zbiórka na renowację nagrobka strzelca Michała Różanowskiego fot. Dawny Tczew

Podziel się:

Oceń:

Z okazji zbliżającej się 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w całej Polsce odbywają się różnego rodzaju akcje mające na celu upamiętnienie bohaterów tamtych czasów. Dotyczą one także renowacji miejsc pochówku poległych żołnierzy. Dawny Tczew zorganizował zrzutkę na odnowienie nagrobka strzelca Michała Różanowskiego.

W 1939 roku żołnierz z Gorzędzieja miał 23 lata. 16 sierpnia pełnił wartę na wysuniętym posterunku nad samą granicą Polski i Wolnego Miasta Gdańska w Kolniku. Gdy około godz. 3.20 doszło do wymiany ognia z gdańskimi pogranicznikami, Michał Różanowski odniósł śmiertelną ranę. Jego ciało zostało pochowane na "starym" Cmentarzu Katolickim w Tczewie, a uroczysty pogrzeb stał się wielką, patriotyczną manifestacją. W późniejszych latach nagrobek został jednak mocno zaniedbany. Obecnie grób żołnierza jest oznakowany płytą i drewnianym krzyżem.

27 maja, czyli w dniu urodzin Różanowskiego, Dawny Tczew rozpoczął zrzutkę na renowację miejsca pochówku strzelca. Jej celem jest wymiana drewnianego krzyża i wstawienie w jego miejsce kamiennego nagrobka, wzorowanego na przedwojennym grobie żołnierza Alfonsa Rzoski. O szczegółach akcji na naszej antenie mówił Łukasz Brządkowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Akcja prowadzona jest na portalu zrzutka.pl do końca czerwca. Do zebrania jest 6 tysięcy złotych.

Odsłonięcie nowego nagrobka zaplanowano na 16 sierpnia - w osiemdziesiątą rocznicę śmierci Michała Różanowskiego.

Hanna Brzezińska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe