Społeczna akcja ratowania kasztanowców przed szkodnikami

  • 04.06.2019, 12:05 (aktualizacja 04.06.2019, 14:15)
  • Hanna Brzezińska
Społeczna akcja ratowania kasztanowców przed szkodnikami fot. Adam Murawski

Podziel się:

Oceń:

Z wyglądu jest dość niepozorny, jednak szrotówek kasztanowcowiaczek stanowi poważne zagrożenie dla drzew. Liście kasztanowców zaatakowanych przez tego szkodnika przedwcześnie brązowieją i opadają. Drzewa są osłabione i bardziej podatne na choroby oraz przemarzanie.

Jak podjąć przynoszącą pozytywne efekty walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, który od kilku lat niszczy drzewa także w naszym mieście? Jedną z metod jest zakładanie na kasztanowce żółtych opasek nasączonych feromonami. Jest też inny sposób, prosty i zarazem najskuteczniejszy - dokładne wygrabianie i spalanie opadłych liści. Zrobić to może każdy, do czego zachęca Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. O społecznej akcji ratowania drzew przed szkodnikami i liczeniu tczewskich kasztanowców rozmawialiśmy z Łukaszem Brządkowskim:

loadingŁaduję odtwarzacz...

RIOT zwraca się z prośbą o przesyłanie zdjęć wraz z adresem i liczbą kasztanowców na adres mailowy [email protected] lub za pośrednictwem profilu stowarzyszenia na Facebooku. Po przygotowaniu mapy kasztanowców znajdujących się na terenie miasta, na przełomie września i października w ramach akcji społecznej odbędzie się grabienie liści, które następnie zostaną wywiezione na kompostownik do ZUOS-u. Dzięki temu w kolejnych latach drzewa będą mogły się wzmocnić.

mapa kasztanowców

Przy niewielkim zaangażowaniu sił i środków my naprawdę możemy bardzo mocno drzewom pomagać. [...] drzewa w mieście pełnią ogromnie ważną funkcję - oprócz produkcji tlenu, drzewa absorbują bardzo dużo pyłu, chronią od hałasu. W pobliżu drzew jest specyficzny mikroklimat, który pomaga nam szczególnie w bardzo ciepłe dni, więc im więcej drzew, tym miasto jest zdrowsze - Łukasz Brządkowski 

Do udziału w akcji zachęcane są też wspólnoty mieszkaniowe, szkoły i zakłady pracy. 

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

Hanna Brzezińska

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ypl
ypl 13.06.2019, 16:22
a gdzie i jak palić liście? skoro palić ognisk nie wolno, a w piecu też tym za bardzo nie napalisz..
B.
B. 13.06.2019, 18:49
Przeczytaj artykuł. Jest napisane, co się robi z liśćmi
ypl
ypl 18.06.2019, 16:07
przeczytałem "co się robi" -> SIĘ PALI, ŻEBY ZABIĆ LARWY OWADÓW - SZKODNIKÓW; a po przeczytaniu Twojego komentarza, przeczytałem jeszcze raz artykuł i znalazłem "co BĘDZIE zrobione" z liśćmi - umieszczenie ich na kompostowniku, czyli w idealnej wylęgarni dla szkodników, żeby mogły się jeszcze lepiej namnażać! gratuluję pomysłu!!!
H.
H. 19.06.2019, 13:33
Ale wiesz, jak wygląda kompostownia w ZUOSie? Nie ma nic wspólnego z kompostownikiem w ogródku

Pozostałe