Trzydniowe świętowanie w Pelplinie

  • 10.06.2019, 18:33 (aktualizacja 10.06.2019, 18:45)
  • Redakcja
Trzydniowe świętowanie w Pelplinie fot. UMiG Pelplin

Podziel się:

Oceń:

Dni Pelplina to święto miasta i jego mieszkańców obchodzone od 2000 roku na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 1999 roku. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyły uroczystości religijne, rozgrywki sportowe oraz koncerty i biesiada.

Trzydniowe świętowanie rozpoczęło się w piątek, 7 czerwca. Od godziny 9.00 na boisku wielofunkcyjnym przy Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie trwała Basketmania – 11 edycja Turnieju Koszykówki Ulicznej. Impreza miała charakter promujący ten sport wśród dzieci i młodzieży. Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie przeprowadziła IV edycję najpopularniejszej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole wraz z ponad dwoma tysiącami bibliotek. O godzinie 10.00 uczniowie z całej Polski czytali to, na co mieli ochotę. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Wieczorem mieszkańcy oraz goście z poza Pelplina wzięli udział w Biesiadzie z Orkiestrą Dętą, która rozpoczęła się o godzinie 18:00 na Targowisku Miejskim im. Bolesława Knasta. Podczas występu usłyszeliśmy bogaty repertuar muzyczny.

Sobota, 8 czerwca, czyli drugi dzień świętowania miał wymiar sportowo-muzyczny. Rano na Stadionie Miejskim w Pelplinie odbył się Bieg Papieski dla dzieci i młodzieży oraz Bieg Główny na 10 km. O godzinie 16:00 sprzed Urzędu Miasta i Gminy Pelplin wyruszył barwny korowód, który za Pelplińską Orkiestrą Dętą przeszedł głównymi ulicami miasta na targowisko, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pelplinie Jakubem Zielińskim uroczyście otworzyli tegoroczne Dni Pelplina. Wśród gości obecni byli Poseł na Sejm Małgorzata Chmiel, Poseł na Sejm Kazimierz Smoliński, Zastępca Prezydenta Starogardu Gdańskiego Tadeusz Błędzki, Starosta Tczewski Mirosław Augustyn, Burmistrz Gminy Skarszewy Jacek Pauli, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach Mirosława Moller oraz Radny Powiatu Tczewskiego Jan Kulas. Tego dnia tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin" otrzymali Pani Krystyna Gierszewska oraz Pan Sławomir Ossowski. Wprowadzeniem do muzycznej części wieczoru były występy wokalne młodych artystów z terenu gminy, którzy uczęszczają na zajęcia wokalne w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie pod opieką Małgorzaty Kornas. Gwiazdami sobotniego wieczoru byli: zespół 2PLUS1, Katarzyna Cerekwicka oraz Grzegorz Hyży.

Niedziela, 9 czerwca - ostatni dzień tegorocznego świętowania poświęcony był postaci świętego Jana Pawła II. O godz. 15:00 na Górze Papieskiej odprawione zostało Nabożeństwo Czerwcowe oraz program „Pięć minut dla św. Papieża Jana Pawła II” w wykonaniu dzieci przedszkolnych. Zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu Nieboskłonni z gościnnym udziałem Natalii Niemen.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe