Poszukujemy świadków historii, czyli o projekcie 100 100-latków na 100-lecie

  • 13.06.2019, 16:19 (aktualizacja 14.06.2019, 18:53)
  • Paweł Ickiewicz
Poszukujemy świadków historii, czyli o projekcie 100 100-latków na 100-lecie fot. Paweł Ickiewicz dr Aleksandra Paprot-Wielopolska

Podziel się:

Oceń:

Ośrodek Pamięć i Przyszłość z Wrocławia realizuje projekt 100 100-latków na 100-lecie. Badacze poszukują osób urodzonych w roku 1923 i wcześniej, które chciałyby podzielić się historią swojego życia i wspomnieniami na tle wydarzeń minionego stulecia. Takie osoby, będące źródłem historii mówionej udało się odnaleźć historykom również na Pomorzu.

Nasze studio odwiedziła dr Aleksandra Paprot-Wielopolska z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", która opowiedziała o poszukiwaniach osób w wieku 96 lat lub starszych, które chciałyby wziąć udział w nagraniu specjalnego wywiadu. Zachęcamy do wysłuchania naszej rozmowy o projekcie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Do tej pory badaczom udało się odbyć ponad 80 takich rozmów, kilka z nich również na Pomorzu, w tym w Tczewie. Jedną z bohaterek została również Pani Michalina Terpiłowska, która niedawno świętowała setne urodziny.  Z tej okazji Prezydent Miasta odwiedził tczewską jubilatkę, a spotkanie zarejestrowała telewizja tetka.

mat. promocyjne organizatorów

Więcej szczegółów oraz kontakt z organizatorami dla zainteresowanych seniorów i ich rodzin znajdziemy na stronie projektu.

Nagranie promujące możemy zobaczyć tutaj.

Paweł Ickiewicz

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Michał
Michał 17.06.2019, 18:14
Dokładnie, Pani Elu - i mam nadzieję, że nikt nie przyjdzie do mnie ze swoją uwagą.udzieloną mi w ramach grantu.
Ela
Ela 19.06.2019, 13:34
Jest duża szansa, że nikt nie przyjdzie z żadną uwagą wtedy, gdy będziesz jej najbardziej potrzebować. Smutne to. Starych ludzi warto posłuchać i warto spisać ich opowieści, naprawdę.
Michał
Michał 21.06.2019, 11:23
1) Szansa czy ryzyko?
2) Starych ludzi warto słuchać ponad wszystko - i dlatego właśnie słuchanie ich za kasiorę z grantu na projekt o tytule tyleż chwytliwyn, co uprzedmiotawiającym, wywołuje mój zniesmak. Można by zrobić z tego okazję do spotkanie człowieka z człowiekiem, a nie z badaczem gromadzącym dane, ale cóż - nie można mieć wszystkiego.
3) Nie zauważyłem, byśmy w trakcie tego small talku przeszli na "ty". Faktycznie - warto słuchać starszych ludzi. Zazwyczaj trzymają kindersztubę.
Ela
Ela 21.06.2019, 17:13
Chyba dawno nie widział Pan 100-latka. Oni często nie nadają się na "spotkania", nie mają siły, za chwilę odchodzą. Rozumiem Pana NIESMAK (zniesmak to jakaś nowomowa?). Owszem, lepiej by było, gdyby młodzi chętniej spotykali się ze starszymi i wymieniali doświadczenia, rozmawiali. Ale taki jest znak czasów. Albo spisze ich opowieści jakiś badacz w ramach grantu, albo całkowicie odejdą w zapomnienie.
Michał
Michał 25.06.2019, 20:06
Sęk w tym, Pani Elu, że gdy słucham przemów badaczy, to jakoś nie jestem w stanie wyobrazić sobie dalszego ciągu, o którym Pani mówi. Pomysł z młodymi świetny - i dlaczego by do tego zbierania nie wciągnąć? Nawet w ramach uprawiania grantozy zamiast relacji.
Dziękuję za wymianę zdań i rzutem na taśmę dodaję, że zniesmak to dość popularny neologizm często spotykany w języku potocznym :)
Michał
Michał 15.06.2019, 22:00
W ramach grantozy uprawiamy nekrofilię na demencji. Brawa, polskie NGO.
Ela
Ela 16.06.2019, 09:58
Jak dobrze pójdzie, panie Michale, też pan będziesz stary.

Pozostałe