"Gdy chcemy coś zrobić, to się da!" - wyjątkowe wyróżnienie dla młodzieży z gminy Lichnowy

  • 26.06.2019, 16:34 (aktualizacja 27.06.2019, 14:49)
  • Aleksandra Kęprowska
"Gdy chcemy coś zrobić, to się da!" - wyjątkowe wyróżnienie dla młodzieży z gminy Lichnowy fot. Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy

Podziel się:

Oceń:

7 czerwca, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie rozdano nagrody Super Samorząd 2019. Są one przyznawane przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach ogólnopolskiej akcji "Masz Głos" za udaną współpracę pomiędzy społecznością a lokalnymi władzami. Jednym z laureatów zostały Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy wraz ze Stowarzyszeniem WitaLis oraz władze samorządowe gminy Lichnowy. Nagrodę tę otrzymali za utworzenie i działania młodzieżowej rady oraz partnerską współpracę z władzami gminy opartą na podmiotowym traktowaniu młodzieży.

Studio Radia Tczew odwiedzili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Lichnowy - Paulina RutkowskaBartek Balcerek. Nasi goście opowiedzieli o swoich dotychczasowych działaniach, najbliższych planach i warszawskiej gali Super Samorząd 2019.     

loadingŁaduję odtwarzacz...

W gminie Lichnowy dostrzeżono problem, który dotyczy wielu gmin – nawet jeśli młodzi ludzie są dostrzegani, są adresatami działań, to nie są traktowani podmiotowo. Aby temu zaradzić, powstała Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy. W społeczności gminy takiej jak nasza, niedużej i zbudowanej na utrwalonych wiele lat temu relacjach i nawykach, sam proces powstawania młodzieżowej rady gminy jest istotny, jeśli chodzi o budowanie nieobecnych dotąd pól dialogu – dialogu między mieszkańcami, między mieszkańcami a władzą, między dorosłymi a młodzieżą – mówi Michał Romanowski, opiekun Młodzieżowej Rady Gminy.

- Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy

Kto jeszcze został Super Samorządem?

Jury uhonorowało tytułem Super Samorządu siedem spośród piętnastu nominowanych w tym roku do nagrody. Ich działania dotyczyły różnych zagadnień, jednak łączy je jedno – w ramach ogólnopolskiej akcji "Masz Głos" udało się wprowadzić pozytywne zmiany w społeczności dzięki udanej współpracy z władzami samorządowymi. Aby docenić ten kluczowy element, bez którego osiągniecie celu nie byłoby możliwe, nagroda wręczana jest zarówno inicjatorom oddolnych działań (organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnym i innym podmiotom), jak i władzom lokalnym.

Werdykt jury i werdykt Internetu

Decyzję o tym, do kogo trafiła nagroda, podjęło jury w składzie: Mikołaj Cześnik (członek Zarządu im. Fundacji Batorego), Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor prowadząca sekcję Samorząd i administracja portalu Prawo.pl).

Samorządność osiągnięciem demokracji

Podczas gali na Zamku Królewskim nie zabrakło odniesień do rocznic, z którymi zbiegło się tegoroczne rozdanie nagród: 30-lecia polskiej demokracji, a także 30-lecia działalności Fundacji im. Stefana Batorego, która na różnych polach działa na rzecz umacniania i rozwoju społeczeństwa demokratycznego w Polsce.

Wsparcie dla aktywnych lokalnie

Laureaci nagrody Super Samorząd udowadniają, że lokalna aktywność obywatelska może przynosić korzyści i prowadzić do rozwiązania problemów lub zrealizowania pomysłów na ulepszenie swojego otoczenia. Współpracując przypominają, że samorząd to wspólnota, a nie tylko urząd i że warto być otwartym na dialog i odrzucić podział „my” – mieszkanki i mieszkańcy oraz „oni” – władza.

Od 2006 roku Fundacja im. Stefana Batorego wspiera lokalną partycypację obywatelską w ramach akcji Masz Głos, szerząc wiedzę na temat samorządu, zapewniając wsparcie eksperckie oraz organizując szkolenia i spotkania dla aktywistek i aktywistów. W tej edycji akcji – zakończonej piątkową Galą – wzięło udział 334 uczestników z 227 miejscowości. Akcję w województwie pomorskim koordynuje Stowarzyszenie POLITES. We wrześniu zostanie ogłoszony nabór do akcji Masz Głos 2019/2020.

Laureaci nagrody „Super Samorząd 2019”

- woj. śląskie

Inicjatywa „Bielsko-Biała – miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bieska-Białej

- woj. opolskie

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom – Mammograf” oraz władze Kluczborka

- woj. małopolskie

Fundacja Lepsze Niepołomice oraz władze Niepołomic

- woj. warmińsko-mazurskie

Forum Sołtysów Gromada oraz władze gminy Węgorzewo

- woj. pomorskie

Stowarzyszenie WitaLis i Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy oraz władze gminy Lichnowy

- woj. zachodniopomorskie

Postomińskie Stowarzyszenie „Razem Lepiej” oraz władze gminy Postomino

- woj. wielkopolskie

Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa i władze gminy Zduny

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe