Znamy wyniki rekrutacji do szkół średnich

  • 05.07.2019, 09:29 (aktualizacja 05.07.2019, 18:41)
  • Barbara Jackiewicz, Izabela Deptulska
Znamy wyniki rekrutacji do szkół średnich fot. Izabela Deptulska

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 5 lipca, absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów w powiecie tczewskim dowiedzieli się, czy od września pójdą do wymarzonej szkoły średniej. W liceach, technikach i szkołach branżowych o godzinie 10:00 zostały wywieszone listy osób przyjętych do poszczególnych klas. Wyniki rekrutacji dzieci i rodzice mogą sprawdzić także przez aplikację mobilną eLO! Chociaż na jedno miejsce czasem startuje kilka osób, to w powiecie tczewskim docelowo nie powinny wystąpić braki miejsc. Nawet jeśli kandydat czy kandydatka nie dostanie się do szkoły pierwszego wyboru, to powinno się znaleźć miejsce w kolejnej typowanej szkole.

W związku z dużym zainteresowaniem naborem, podwójnym rocznikiem oraz doniesieniami z kraju o tym, że w szkołach średnich zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych, udaliśmy się do dwóch tczewskich szkół średnich - I Liceum Ogólnokształcącego (I LO) i Zespołu Szkół Technicznych (ZST), by sprawdzić, jak wygląda sytuacja w naszym mieście. Już parę minut po godzinie 10 widoczne były kolejki do punktów składania dokumentów. 

Zapytaliśmy rodziców i uczniów, dlaczego wybrali akurat I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chciałabym wybrać jedną z najlepszych szkół. (...) Znamy tą szkołę, wiemy, jesteśmy zadowoleni.

Dyrektorzy obu placówek, Jadwiga Andrzejewska (I LO) i Czesław Roczyński (ZST) pozytywnie oceniają przebieg pierwszej "podwójnej" rekrutacji, mówią też o realnej ocenie możliwości kształcenia: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak co roku mieliśmy tzw. niedużą górkę (...) ale nie były to jakby niesamowite ilości, mniej więcej półtora chętnej osoby na jedno miejsce. - Jadwiga Andrzejewska, I LO Tczew

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po wywieszeniu list stwierdzamy, że chętnych do naszej szkoły jest tylu, ile przygotowaliśmy miejsc z czego się bardzo cieszymy.  - Czesław Roczyński, ZST Tczew

W przypadku, kiedy dziecko nie dostanie się do szkoły pierwszego wyboru, należy sprawdzić, czy zostało skierowane przez system rekrutacyjny do szkoły drugiego wyboru.

A co jeśli dziecko nie zostało w ogóle zakwalifikowane?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ci, którzy wypadli poza system będą mogli próbować się dostać [na zwolnione miejsca, red.], ale jest to rekrutacja uzupełniająca, której wyniki poznamy dopiero w sierpniu. - Jadwiga Andrzejewska, I LO Tczew

Teraz osoby, których nazwiska znalazły się na listach kwalifikacyjnych muszą uzupełnić dokumenty i potwierdzić wybór szkoły - mają na to czas tylko do środy, 10 lipca, do godziny 15:00. W przyszły piątek, 12 lipca, zostaną natomiast opublikowane ostateczne listy przyjętych. Wtedy rozpocznie się poszukiwanie wolnych miejsc w szkołach przez tych uczniów, którzy nie zostali zakwalifikowani. Może się to wiązać z uczęszczaniem do szkoły np. poza miejscem zamieszkania.

Barbara Jackiewicz, Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe