Kociewski dzień na Jarmarku św. Dominika, czyli Święto Kociewia 2019 w Gdańsku

  • 05.08.2019, 14:10 (aktualizacja 05.08.2019, 14:59)
  • Redakcja
Kociewski dzień na Jarmarku św. Dominika, czyli Święto Kociewia 2019 w… E. Laskowska Święto Kociewia 2019

Podziel się:

Oceń:

1 sierpnia na Jarmarku św. Dominika po raz kolejny obchodzono Święto Kociewia. Ulicami gdańskiej starówki przeszedł kolorowy korowód, a Plac Kobzdeja wypełniały pachnące potrawy, rękodzieło. a także przyśpiewki oraz tańce.

Święto było okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego i artystycznego naszego regionu. Jak przebiegało w tym roku, relacjonuje Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie:   

Pierwszy element Święta Kociewia to Korowód Kociewski, który po raz trzeci przeszedł przez sam środek jarmarkowego Gdańska. Wraz z korowodem ponad 900 osób, przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, stowarzyszeń, domów kultury, domów pomocy społecznej, urzędów i instytucji samorządowych, młodzieży, zespołów artystycznych oraz wielu innych… nierzadko do marszu przyłączali się przechodnie, mieszkańcy Trójmiasta, turyści.

- Wymyślony kilka lat temu przemarsz z roku na rok powiększa się – podkreśla Piotr Kończewski, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. – To fantastyczne uczucie, gdy radosny i kolorowy pochód wypełnia Długi Targ, Długą i inne ulice gdańskiego Starego Miasta. A wszystko to mieszkańcy i sympatycy trzech kociewskich powiatów manifestujący swoją przynależność do Kociewia. W przejściu wzięli udział uczestnicy z prawie wszystkich kociewskich gmin, nie zabrakło władz samorządowych, parlamentarzystów…

 

Region kociewski korzysta ze specjalnego statusu na tej największej imprezie wystawienniczo-handlowej w Europie. To wszystko dzięki zaufaniu i długoletniej współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, które organizują Jarmark św. Dominika. Kociewie nie zawodzi… Główna scena jarmarkowa kipiała różnorodnością: od zespołów regionalnych, przez grupy tańca nowoczesnego, zespoły grające szanty, melodie znane i lubiane, aż do ostrych brzmień rockowych. Wokół sceny nie brakowało atrakcji. W ponad dwudziestu pawilonach prezentowano i handlowano rękodziełem, wydawnictwami, przetworami, sprzedawano pyszne kulinaria, przybliżano obyczaje średniowieczne. Nie zabrakło stoiska informacji turystycznej, gdzie pełno było mapek, informatorów, broszur, przewodników…

- Do tej pory korzystaliśmy z Targu Węglowego, zatem mieliśmy sporo obaw co do nowego miejsca – mówi Stefan Galiński z Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Okazuje się, że niepotrzebnie. Plac Kobzdeja okazał się bardzo przyjazny, kameralny, sprawiał wrażenie prawdziwych Unikatów z Kociewia, „kociewskiej wyspy” pełnej kolorów, dźwięków, zapachów i smaków prosto z Naszego Regionu. Postaramy się, aby w przyszłym roku również tu się ulokować podczas Święta Kociewia 2020.

Popołudniu nastąpiła trzecia odsłona Święta Kociewia – spotkanie artystyczne w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.

- Kociewie ART prezentuję sztukę realizowaną przez artystów, którzy urodzili się bądź działają na Kociewiu – wyjaśnia Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego. – Nie mniej jednak jest to sztuka współczesna dotycząca współczesnych problemów, współczesnych pomysłów i współczesnej wrażliwości. Zależy nam na tym, żeby pokazać region nie tylko historycznie, ale i współcześnie. Jako region, w którym obecnie tworzy się sztukę rzeczywiście najwyższego lotu.

Prace przygotowane przez Fabrykę Sztuk z Tczewa, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu oraz starogardzkie środowisko artystyczne były rzeczywiście na wysokim poziomie. Potwierdzał to witając wszystkich na Korzennej sam dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Lawrance Ugwu.

Swoje prace prezentowali: Zofia Sumczyńska. Piotr Tyborski i Agnieszka Krawczyk-Powierza reprezentujący Kociewie starogardzkie, Michał Pietruszka ze Świecia oraz Jarosław Kukowski z Tczewa. Wernisaż otworzył koncert akordeonisty Pawła Ratajka.

1 sierpnia to szczególny dzień, dzień pamięci o Powstaniu Warszawskim. W godzinę „W” uczestnicy Święta, przy wtórze syren, uczcili wszystkich walczących, ofiary, w szczególności tych, pochodzących z Kociewia, którzy przelali krew w powstaniu.

 

Organizatorzy zgodnie podkreślają podstawowy walor tej imprezy jakim jest wykazanie spójności, a także integracja społeczności kociewskiej z całego obszaru. Ważne jest też zaangażowanie oraz przychylność wielu osób i instytucji, bez których nie byłby możliwy niewątpliwy sukces Święta Kociewia. W tym roku organizatorów i współorganizatorów było więcej: Powiat Starogardzki, Powiat Świecki, Powiat Tczewski, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, a także Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz lokalne grupy działania: LGD „Chata Kociewia, LGD „Gminy Powiatu Świeckiego”, LGD „Wstęga Kociewia”. Poza tym wszystkie miasta i gminy Kociewia…

Galeria zdjęć oraz film z imprezy dostępne są na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE na FB: www.fb.com/lot.kociewie.

Fot. E. Laskowska

Na naszej antenie wydarzenie zapowiadał Piotr Kończewski, zapis rozmowy znajdziecie tutaj.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe