Już za kilka dni rusza modernizacja tczewskiego dworca. Pochłonie ponad 17 mln złotych i potrwa dwa lata

  • 09.08.2019, 11:40 (aktualizacja 09.08.2019, 14:13)
  • Aleksandra Kęprowska, Bartosz Listewnik
Już za kilka dni rusza modernizacja tczewskiego dworca. Pochłonie ponad 17 mln złotych i potrwa dwa lata fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

9 sierpnia podpisana została umowa z wykonawcą dotycząca modernizacji dworca kolejowego w Tczewie. Planowane zmiany obejmą nie tylko cały budynek, ale także układ drogowy przy dworcu i teren wokół niego. Mają one na celu zwiększenie dostępności do dworca dla osób mających trudności z poruszaniem się, czyli pasażerów z niepełnosprawnością, z wózkami dziecięcymi oraz z dużym bagażem.

Podczas zorganizowanej w tej sprawie konferencji prasowej władze PKP S.A. poinformowały o szczegółach inwestycji. Już kilka miesięcy temu mówiliśmy, że planowana modernizacja obejmie nie tylko cały budynek, ale także układ drogowy przy dworcu i teren wokół niego. Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności dworca dla pasażerów z niepełnosprawnością, z wózkami dziecięcymi czy dużym bagażem. Na dzisiejszej konferencji pojawili się m.in. Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich oraz poseł Kazimierz Smoliński.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przebudowa dworca, który powstał w 1949 roku, potrwa dwa lata - zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2021 roku. Przypomnijmy, że w latach 2010-2012, czyli także w ciągu dwóch lat, w sąsiedztwie dworca powstał tunel, nowa ulica, węzeł transportowy, parking i galeria handlowa. Zapytaliśmy o to, dlaczego modernizacja ma potrwać aż tak długo?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mówił Mirosław Antonowicz, członek zarządu grupy PKP S.A. Jedną z kluczowych zmian będzie stworzenie drugiego głównego wejścia na dworzec. Piesi będą przechodzić przez plac z lokomotywą do wejścia zlokalizowanego w północnym szczycie budynku, gdzie pojawią się jednokierunkowe schody ruchome i winda.

W związku z remontem dworca firma PKP S.A. wypowiedziała umowy wszystkim najemcom, którzy prowadzili na terenie budynku działalność usługową. Właścicielka zamkniętego już baru dworcowego zapowiedziała, że nie będzie kontynuować działalności gastronomicznej. Po modernizacji w obiekcie przewidzianych jest łącznie 12 lokali, w tym także na kondygnacji -1.

Podczas remontu dworca będzie funkcjonował „dworzec tymczasowy”, który wyposażony zostanie m.in. w kasy biletowe oraz toalety. Cały teren będzie oznakowany tablicami informującymi o sposobie czasowej organizacji ruchu.

W ramach programu inwestycji dworcowych PKP S.A. zamierza łącznie zmodernizować, przebudować lub wybudować blisko 200 obiektów dworcowych w całej Polsce. Modernizacja dworca w naszym mieście powinna ruszyć w ciągu najbliższych 7 dni. 

Aleksandra Kęprowska, Bartosz Listewnik

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 10.08.2019, 15:19
Dlaczego tak duzo betonu, gdzie jest zieleń?
zyx
zyx 30.08.2019, 23:40
sam beton i NIC więcej... w ogóle to jakiś poroniony pomysł żeby przebudowywać to, co jeszcze się nie sypie - widać ktoś ma za dużo pieniędzy; do tego przebudowa wygląda praktycznie identycznie jak to, co jest teraz - różnice ŻADNE, albo minimalne - w praktyce chodzi o to, żeby w głównym holu zrobić alternatywną mini "galerię handlową" (najlepiej czynną w niedziele, bo przecież to "dworzec"), zamknąć prawie wszystkie kasy, żeby tworzyły się gigantyczne kolejki, żeby zmusić ludzi do kupowania biletów online; a na koniec zmniejszyć liczbę przejeżdżających/zatrzymujących się w Tczewie pociągów - po co tu w ogóle dworzec?! wystarczy jakaś buda czy nawet same wiaty... na pasażerach przesiadujących nam nie zależy!
co by się NAPRAWDĘ PRZYDAŁO - to taka konstrukcja pasażu nad peronami, żeby nie było tam tak duszno latem, tak zimno zimą, żeby tam było POWIETRZE! i żeby było słychać komunikaty!!! nie wypowiadane przez robota!
michał
michał 09.08.2019, 15:58
ruchome schody na perony
zyx
zyx 30.08.2019, 23:32
jakie ruchome schody na perony?? piszę, że będą najwyżej jedne ruchome schody, rozumiem po to, żeby dostać się do głównego holu, albo do pasażu nad peronami
Juzek
Juzek 09.08.2019, 19:28
Masz windy?

Pozostałe