O żywej lekcji historii "Tczew 1939", czyli zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

  • 26.08.2019, 14:38 (aktualizacja 28.08.2019, 17:57)
  • PI/HB
O żywej lekcji historii "Tczew 1939", czyli zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej fot. archiwum Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze Inscenizacja walk 2012 r.

Podziel się:

Oceń:

1 września w Tczewie odbędą się uroczyste obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas przygotowanego przez Fabrykę Sztuk Pikniku Historyczno-Militarnego na Bulwarze Nadwiślańskim będzie można zobaczyć m.in. inscenizację działań na Mostach Tczewskich oraz w okolicach miasta pt. "Tczew 1939" w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze. Ponadto nie zabraknie atrakcji dla miłośników historii oraz militariów w każdym wieku.

Fabryka Sztuk zaprasza wszystkich mieszkańców Tczewa i regionu do udziału w żywej lekcji historii. W niedzielę, 1 września, w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na bulwarze nad Wisłą odbędzie się nie tylko inscenizacja walk, ale też piknik historyczno-militarny. O zaplanowanych atrakcjach mówi dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W trakcie wydarzenia nie zabraknie też pokazów współczesnego wojska polskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Żywa lekcja historii, która rozpocznie się plenerowym teatrem historycznym pt. "Tczew 1939" w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze. Tym razem początki drugiej wojny światowej poznamy przez pryzmat żołnierzy 2. Batalionu Strzelców, którzy bronili Tczew 1 września 1939 roku. Po trwającej ok. 45 minut inscenizacji odbędzie się druga część wydarzenia. 
W programie:
- pokazy statyczne współczesnego Wojska Polskiego (m.in.20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka, 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. króla Polski Stefana Batorego, 7. Pomorskiej 
Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio) oraz innych służb mundurowych (Straży Ochrony Kolei, Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, Komendy Powiatowej Policji w Tczewie), 
- wystawy plenerowe Fabryki Sztuk i Instytutu Pamięci Narodowej o tematyce drugiej wojny światowej w Tczewie i na Pomorzu,
- gry edukacyjne IPN, np. "Miś Wojtek", 
- warsztaty modelarskie, 
- puzzle 3D (model samolotu PZL-37 B Łoś z 1939 r.), 
- diorama lotniska wraz ze stanowiskiem do budowy z klocków COBI modeli samolotów z 1939 r., 
- wystawa statyczna modeli RC oraz 2 stanowiska z symulatorami lotu, 
- budowanie modeli z klocków COBI, 
- malowanie twarzy dzieciom (motywy związane z historią polskiego lotnictwa), 
- sprzedaż i promocja publikacji Fabryki Sztuk oraz klocków COBI i modeli samolotów i szybowców dla dzieci, 
- wojskowa grochówka.

Piknik Historyczno-Militarny
1.09.2019
godz. 16.00-19.00
Tczew, Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II
wstęp wolny!

fabrykasztuk.tczew.pl

fot. materiały prasowe

Nasze studio odwiedzili przedstawiciele Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze, Jagoda Klim i Cezary Szostak, którzy opowiedzieli nam o swojej pasji, zdradzili, co będzie można zobaczyć podczas niedzielnej inscenizacji oraz jak przebiegają przygotowania do rocznicy wybuchu wojny:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tczew to wyjątkowe miejsce, jeśli chodzi o początek wojny. To jest takie miejsce, które było bardzo, bardzo ważne, jeśli chodzi o realizację niemieckich planów w ataku na Polskę i stąd też szczególne miejsce tczewskich mostów i tczewskich żołnierzy, którzy 1 września tych mostów bronili. Historia tych żołnierzy to jest to, co nas zainspirowało swego czasu do stworzenia Grupy i to chcemy tego 1 września pokazać - właśnie ich historię z 1 września i tych pierwszych dni wojny - Cezary Szostak

Więcej informacji o grupie można znaleźć na stronie sgopomorze.com.

PI/HB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe