Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 01:05
Reklama
Reklama

Tczewianie złożyli hołd bohaterom września 1939 roku [ZDJĘCIA]

1 września w Tczewie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po części oficjalnej mieszkańcy licznie uczestniczyli w żywej lekcji historii oraz Pikniku Historyczno-Militarnym na Bulwarze Nadwiślańskim.
Tczewianie złożyli hołd bohaterom września 1939 roku [ZDJĘCIA]

Autor: fot. Paweł Ickiewicz

Chociaż symbolem wybuchu wojny jest gdański półwysep Westerplatte, to w coraz większej liczbie podręczników do historii pojawia się informacja o pierwszych bombach w Wieluniu, Szymankowie i Tczewie. Historycy obecnie są zdania, że pierwszy nalot hitlerowskich samolotów miał miejsce w Tczewie, 1 września 1939 roku o godzinie 4:34. Z kolei w Wieluniu nalot nastąpił o 4:40, a niemiecki pancernik rozpoczął ostrzał Westerplatte o 4:45. Po godzinie 6:00 polscy żołnierze wysadzili tczewskie mosty, po to, aby uniemożliwić ich zajęcie przez Niemców. W Tczewie pierwsze bomby wybuchły najwcześniej, choć prawdopodobnie jeszcze wcześniej w Szymankowie i Kałdowie zostali rozstrzelani polscy kolejarze i celnicy. 

W niedzielę tczewianie złożyli hołd bohaterom września 1939 roku. W uroczystościach udział wziął m.in. doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Piotr Karczewski, który w imieniu głowy państwa odczytał list. Był również poseł Kazimierz Smoliński, reprezentujący marszałek Sejmu Elżbietę Witek, poseł Jarosław Sellin, reprezentujący premiera Mateusza Morawieckiego, a także przedstawiciele PKP, celników i kościoła. 

Po części oficjalnej mieszkańcy wzięli udział w Pikniku Historyczno-Militarnym, który rozpoczął się żywą lekcją historii "Tczew 1939" w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze oraz zaproszonych gości z innych grup rekonstrukcyjnych. O wydarzeniu rozmawialiśmy na naszej antenie z Jagodą Klim i Cezarym Szostakiem.

Widowisko podsumowała dyrektor Fabryki Sztuk, Alicja Gajewska:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

To był taki teatr historyczny, gdzie mogliśmy się rzeczywiście dowiedzieć, jak tu było, zgodnie z prawdą historyczną.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama