Tczewianie złożyli hołd bohaterom września 1939 roku [ZDJĘCIA]

  • 02.09.2019, 10:32 (aktualizacja 02.09.2019, 17:43)
  • Redakcja / Bartosz Listewnik
Tczewianie złożyli hołd bohaterom września 1939 roku [ZDJĘCIA] fot. Paweł Ickiewicz

Podziel się:

Oceń:

1 września w Tczewie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po części oficjalnej mieszkańcy licznie uczestniczyli w żywej lekcji historii oraz Pikniku Historyczno-Militarnym na Bulwarze Nadwiślańskim.

Chociaż symbolem wybuchu wojny jest gdański półwysep Westerplatte, to w coraz większej liczbie podręczników do historii pojawia się informacja o pierwszych bombach w Wieluniu, Szymankowie i Tczewie. Historycy obecnie są zdania, że pierwszy nalot hitlerowskich samolotów miał miejsce w Tczewie, 1 września 1939 roku o godzinie 4:34. Z kolei w Wieluniu nalot nastąpił o 4:40, a niemiecki pancernik rozpoczął ostrzał Westerplatte o 4:45. Po godzinie 6:00 polscy żołnierze wysadzili tczewskie mosty, po to, aby uniemożliwić ich zajęcie przez Niemców. W Tczewie pierwsze bomby wybuchły najwcześniej, choć prawdopodobnie jeszcze wcześniej w Szymankowie i Kałdowie zostali rozstrzelani polscy kolejarze i celnicy. 

W niedzielę tczewianie złożyli hołd bohaterom września 1939 roku. W uroczystościach udział wziął m.in. doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Piotr Karczewski, który w imieniu głowy państwa odczytał list. Był również poseł Kazimierz Smoliński, reprezentujący marszałek Sejmu Elżbietę Witek, poseł Jarosław Sellin, reprezentujący premiera Mateusza Morawieckiego, a także przedstawiciele PKP, celników i kościoła. 

Po części oficjalnej mieszkańcy wzięli udział w Pikniku Historyczno-Militarnym, który rozpoczął się żywą lekcją historii "Tczew 1939" w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze oraz zaproszonych gości z innych grup rekonstrukcyjnych. O wydarzeniu rozmawialiśmy na naszej antenie z Jagodą Klim i Cezarym Szostakiem.

Widowisko podsumowała dyrektor Fabryki Sztuk, Alicja Gajewska:

loadingŁaduję odtwarzacz...

To był taki teatr historyczny, gdzie mogliśmy się rzeczywiście dowiedzieć, jak tu było, zgodnie z prawdą historyczną.

 

Redakcja / Bartosz Listewnik

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe