Narodowe Czytanie w plenerze [ROZMOWA]

  • 05.09.2019, 12:42 (aktualizacja 05.09.2019, 18:29)
  • Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska
Narodowe Czytanie w plenerze [ROZMOWA] fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej i „Sachem” Henryka Sienkiewicza czyli Narodowe Czytanie w Tczewie

Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, miłośników literatury oraz sympatyków tczewskiej książnicy do udziału w kolejnej odsłonie projektu Narodowe Czytanie! Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną nowele Elizy Orzeszkowej „Dobra pani” i Henryka Sienkiewicza „Sachem”.

Narodowe Czytanie w Tczewie odbędzie się w sobotę o godzinie 11:00 na terenie rekreacyjnym przy ulicy Żwirki (na osiedlu Suchostrzygi).

Jest to kolejna tczewska edycja tego ogólnokrajowego wydarzenia. Opowiedziała nam o nim Katarzyna Jędraszka z Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania "Nowele polskie". Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Ostatecznie wybrano osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa

2. "Dym" – Maria Konopnicka

3. "Katarynka" – Bolesław Prus

4. "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5. "Orka" – Władysław Stanisław Reymont

6. "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski

7. "Sachem" – Henryk Sienkiewicz

8. "Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

Prezydent RP Andrzej Duda/www.prezydent.pl

Informacje pochodzą z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe