Tczewscy kolarze z sukcesami na Orlen Lang Team Race w Bytowie!

  • 08.09.2019, 18:23 (aktualizacja 08.09.2019, 21:50)
  • Barbara Jackiewicz
Tczewscy kolarze z sukcesami na Orlen Lang Team Race w Bytowie! fot. Barbara Jackiewicz Sławomir Pituch (TA KO TEAM) zwycięzca dystansu MINI Orlen Lang Team Race Bytów 2019

Podziel się:

Oceń:

W niedzielnym Orlen Lang Team Race w Bytowie startowało pięciu zawodników z Grupy Kolarskiej Gryf Tczew. Jarosław Kowalczyk był pierwszy w swojej grupie wiekowej i drugi w klasyfikacji generalnej!

Tegoroczna edycja wyścigu szosowego Orlen Lang Team Race w Bytowie przyciągnęła na Kaszuby z całej Polski liczną grupę kolarzy, którzy do wyboru mieli dwie trasy - MINI na 42 km i MAXI na 104 km. Obie, malowniczymi drogami ale i z wymagającymi podjazdami, wytyczył wraz z kolarzami z MLKS Baszta Bytów organizator i twarz zawodów, dyrektor Tour de Pologne, Czesław Lang, który także wziął udział w dłuższym wyścigu i w swojej kategorii wiekowej M6 okazał się najlepszy. Bardzo silna okazała się Grupa Kolarska Gryf Tczew - Jarosław Kowalczyk zajął pierwsze miejsce w kategorii wiekowej M3 i drugie w klasyfikacji generalnej tracąc do lidera Marka Maciejewskiego zaledwie 1 sekundę. 

Wyścigi rozpoczynały się startem honorowym w tkance miejskiej, na ul. Mickiewicza 13 przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, start ostry - niecałe 3 km dalej przy Nadleśnictwie Bytów na ul. Szarych Szeregów.

Czesław Lang prze startem Orlen Lang Team Race Bytów 2019

Czesław Lang udzielający wywiadów tuż przed startem Orlen Lang Team Race Bytów 2019 - fot. Barbara Jackiewicz

– Witam wszystkich serdecznie i dziękuję za to, że jesteście z nami. To wspaniałe uczucie ścigać się w moich rodzinnych stronach, w gronie przyjaciół i znajomych, a także wszystkich miłośników kolarstwa – mówił tuż przed startem Czesław Lang, wicemistrz olimpijski z Moskwy, dyrektor Tour de Pologne.

Łącznie w Orlen Lang Team Race Bytów 2019 ścigało się prawie trzystu zawodników. Poszczególne grupy wiekowe startowały co 3 minuty od godz. 11:00. Wyścigi kończyły się w miejscu startu. 

Jako pierwsi do mety dojechali uczestnicy Parady Rodzinnej czyli krótkiej rekreacyjnej trasy po mieście dla całych rodzin i bez ograniczeń wiekowych. Uczestnicy podkreślali, że chodziło o przyjemność wspólnej jazdy z dziećmi:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeździmy dużo na rowerach z dziećmi i bierzemy udział w takich właśnie różnych zawodach, robimy to dla dzieci, żeby się nie nudziły - jeden z uczestników Parady Rodzinnej.

Parada Rodzinna nie wymagała ścigania się, jej celem była przede wszystkim popularyzacja aktywnych form spędzania wolnego czasu. Kto wie, może wśród uczestników przejazdu rośnie nowy mistrz lub mistrzyni kolarstwa. 

Dzieci z rodzicami na starcie Parady Rodzinnej

Na starcie Parady Rodzinnej Orlen Lang Team Race Bytów 2019 - fot. Barbara Jackiewicz

Nieco ponad godzinę po starcie finiszowali kolarze na dystansie Mini (42 km). Najszybszy był Sławomir Pituch z TA KO TEAM z czasem 01:00:12 (średnia prędkość 41,86 km/h). Tuż za nim był Artur Szarycz (Ziemia Darłowska) z wynikiem zaledwie sekundę gorszym (1:00:13; 41,85 km/h), a trzeci - Jarosław Marycz (Marycz.com) (1:00:15; średnia 41,83 km/h).

Wśród kobiet najlepsza okazała się Monika Szotowicz (STC Stargard) z wynikiem 1:11:43 (średnia 35,14 km/h), a za nią dwie zawodniczki z Ziemi Darłowskiej: Kinga Witkowska i Maja Wróblewska.

Zawodu nie krył reprezentant tczewskiej grupy na dystansie MINI, Adam Machnio z GK Gryf Tczew, który będąc w świetnej formie mógłby uzyskać lepszy wynik, ale na finiszu zaliczył poważną kraksę. Mimo to zajął 11 miejsce w klasyfikacji generalnej i 9 w kategorii wiekowej M3 z wynikiem 1:02:28 (średnia 40,34 km/h). Ten dystans pokonał także Marek Molfa - w kategorii M6 był piąty z czasem 1:11:19 (średnia 35,34 km/h).

Po 2,5 h oczekiwania na metę wjechał triumfator dystansu MAXI Marek Maciejewski, który 104-kilometrową trasę pokonał w czasie 2:33:57 (średnia prędkość 40,53 km/h). Walka była zaciekła do ostatnich metrów - zaledwie o sekundę wolniejszy był Jarosław Kowalczyk z GK Gryf Tczew (2:33:58; 40,53 km/h, 1 w kategorii M3), a o dwie - Adrian Jach z Dadelo.pl (2:33:59; 40,52 km/h). Dobrze pojechali pozostali zwodnicy tczewskiego Gryfa: 3 miejsce w kategorii wiekowej M3 i 20 w klasyfikacji generalnej zajął Mateusz Koper, a Grzegorz Marzec zajął 9 miejsce w kategorii M3 i 31 w klasyfikacji generalnej. 

Wśród pań najszybsza okazała się Marta Gogolewska, która pokonała 104 km w 2:45:50 (średnia prędkość 37,63 km/h). Drugie miejsce zajęła Magdalena Augustyniak (3:23:49), a trzecie - Daria Synak-Wojda (Cityboard Media) z wynikiem 3:34:36.

Wraz z Czesławem Langiem na dystansie MAXI ścigali się utytułowani kolarze: Krzysztof Sujka, wicemistrz świata z 1978 roku oraz Lechosław Michalak, zwycięzca Tour de Pologne z 1977 roku. Wszyscy trzej stanęli na podium kategorii M6.

Orlen Lang Team Race w Bytowie był świetnie przygotowany pod każdym względem - zadbano o bezpieczeństwo ścigających się kolarzy, dobrze opisano trasy, a kolarskiej rywalizacji towarzyszyła promocja zdrowego i aktywnego stylu życia.

Bytów to kaszubskie miasto z długimi kolarskimi tradycjami - MLKS Baszta Bytów istnieje od 1957 roku, a najsłynniejszym zawodnikiem tego klubu pozostaje urodzony w Kolczygłowach Czesław Lang, wicemistrz z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980. Tuż przed tegorocznymi wyścigiem, w sobotę, 7 września w Muzeum Zachodniokaszubskim otwarto wystawę poświęconą sekcji kolarskiej Baszty Bytów. Wśród wielu licznych eksponatów i trofeów podziwiać można oryginalny rower Czesława Langa z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980. Wystawa jest dostępna w małej sali na II piętrze Domu Zakonnego w godzinach otwarcia Muzeum.


W poniedziałkowym paśmie Radia Tczew o poranku będziemy rozmawiać o niedzielnym wyścigu z prezesem GK Gryf Tczew Jarosławem Kowalczykiem oraz zawodnikiem Mateuszem Koprem. Zapraszamy tuż po 9:00!

Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe