Most Tczewski jak Westerplatte - ruszyła petycja o przejęcie mostu przez państwo

  • 10.09.2019, 13:44 (aktualizacja 01.03.2020, 17:53)
  • Redakcja
Most Tczewski jak Westerplatte - ruszyła petycja o przejęcie mostu przez państwo

Podziel się:

Oceń:

Tczewscy dziennikarze wraz z członkami Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu zainicjowali akcję pod nazwą "Most Tczewski Jak Westerplatte". Dotyczy ona przejęcia Mostu Tczewskiego przez Skarb Państwa w ramach dokończenia jego przedłużającej się odbudowy i stworzenie w nim oddziału Muzeum Drugiej Wojny Światowej. Akcję skomentował poseł Kazimierz Smoliński, który był medialną twarzą specustawy o przejęciu przez państwo Westerplatte.

Organizatorzy akcji przygotowali petycję, którą można podpisać na stronie internetowej MostTczewskiJakWesterplatte.pl. Jest ona skierowana do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Sejmu, Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Przypomnijmy, że po przyjęciu specustawy o Westerplatte przez Sejm i Senat nie można już mówić o barierach uniemożliwiających przejęcie mostu przez Skarb Państwa, o co od wielu lat stara się tczewskie starostwo. Organizatorzy akcji uważają, że pełną odbudowę można byłoby zakończyć w 3 lub 4 lata, gdyby Most Tczewski został przejęty przez państwo i zasilony kwotą około stu milionów złotych. Jeżeli do przejęcia przez Skarb Państwa jednak by nie doszło, pełna odbudowa mostu prawdopodobnie potrwa jeszcze 10 lat.

O akcji rozmawialiśmy na naszej antenie z Bartoszem Listewnikiem z Telewizji Tetka.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Most Tczewski od 20 lat jest w rękach samorządu powiatowego. Kolejni starostowie bezskutecznie próbowali przekazać most władzom centralnym. Akcję "Most Tczewski Jak Westerplatte" popiera starosta Mirosław Augustyn i prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:

 

Poseł na Sejm z Tczewa, niedawny wiceminister infrastruktury, Kazimierz Smoliński, o sprawie “społecznej petycji” dowiedział się od nas. W swoim sprawozdaniu poselskim - gazecie, która trafiła do tczewian, informuje z dumą o specustawie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 określając siebie jako wnioskodawcę. Krzysztof Repiński z Telewizji Tetka zapytał Kazimierza Smolińskiego, czy popiera inicjatywę i dlaczego jako poseł z Tczewa nie wpadł na pomysł specustawy o przejęciu przez państwo Mostu Tczewskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Apel został poparty także przez polityków Zjednoczonej Prawicy - w środę, 11 września, do Tczewa przyjechał wicepremier Jarosław Gowin, towarzyszyli mu senator Prawa i Sprawiedliwości Antoni Szymański oraz wiceprezes partii Porozumienie Karol Rabenda

Sprawa przekazania Mostu Tczewskiego państwu ma charakter rozwojowy. O konkretnych krokach zarządu powiatu i petycji będziemy informować.

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
g
g 11.09.2019, 07:20
Entuzjazmu to posel nie wykazal, ale łaskawie wniosek moze podpisac. Czy to nie on - poseł z Tczewa powinien zorganizowac tą grupę posłów i zebrac podpisy ?

Pozostałe