O tym, jak dawniej mierzono, dowiesz się w tczewskiej Fabryce Sztuk

  • 11.09.2019, 18:27 (aktualizacja 11.09.2019, 19:16)
  • Hanna Brzezińska
O tym, jak dawniej mierzono, dowiesz się w tczewskiej Fabryce Sztuk fot. NAC / materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

W filii Fabryki Sztuk przy ulicy Podmurnej 15 od sierpnia można oglądać wystawę dotyczącą miar i wag. Uroczysty internisarz zaplanowano na piątek, 13 września na godzinę 17:00. Wystawa będzie czynna jeszcze do 5 października.

Z okazji 100-lecia funkcjonowania Głównego Urzędu Miar, Fabryka Sztuk zaprasza w podróż w czasie w ramach wystawy pod tytułem "Jak Dawniej Mierzono". W rozmowie z nami dyrektor placówki, Alicja Gajewska zaznaczyła, że każdy powinien zobaczyć ten wyjątkowy zbiór liczący około 90 eksponatów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Oprócz eksponatów datowanych na XIX/XX wiek, podczas zwiedzania wystawy można zapoznać się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi miar, np. dowiedzieć o holenderskiej wadze czarownic czy eksperymencie amerykańskiego lekarza, który próbował zważyć ludzką duszę. O szczegółach mówi kurator wystawy Małgorzata Kruk:

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. materiały prasowe

[...] miary towarzyszyły już dawnym cywilizacjom, ułatwiając codzienne życie. Przydawały się podczas wymiany towarowej, wytyczaniu obszarów własności, spełnianiu obowiązków względem władcy, np. przy uiszczaniu daniny. Kiedyś człowiek mierzył przedmioty częściami swojego ciała. Zapoznając się z treścią wystawy, dowiadujemy się, co to jest łokieć, krok, stopa, sążeń, piędź czy garść. Mowa jest również o chaosie metrologicznym, do czego nawiązywał następująco poeta Wacław Potocki: „Co województwo, co powiat, co miasto, insza waga i łokieć, inszy garniec, korzec”. W dalszej części wystawy opisane są prace nad ujednoliceniem miar, czego doskonałym przykładem jest stworzenie przez Francuzów podstawowego systemu jednostek miar (metr, kilogram i sekunda astronomiczna), który w 1960 r. został zastąpiony przez Międzynarodowy Układ Jednostek Miar (SI).

materiały promocyjne Fabryki Sztuk

Więcej o "Jak Dawniej Mierzono" można przeczytać na stornie Fabryki Sztuk. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Hanna Brzezińska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe