Co dalej z Mostem Tczewskim? Burzliwa dyskusja w starostwie

  • 20.09.2019, 21:47 (aktualizacja 21.09.2019, 00:35)
  • Barbara Jackiewicz
Co dalej z Mostem Tczewskim? Burzliwa dyskusja w starostwie fot. Piotr Chabowski / Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 20 września, w Starostwie Powiatowym w Tczewie odbyła się konferencja prasowa dotycząca petycji mieszkańców "Most Tczewski jak Westerplatte". Tczewski poseł Kazimierz Smoliński studził nadzieje inicjatorów akcji.

Petycja "Most Tczewski jak Westerplatte" czyli oddolny pomysł, aby Państwo Polskie poprzez specustawę przejęło Most Tczewski, dzięki czemu łatwiejszy byłby dostęp do finansowania dokończenia jego przebudowy i utworzenia w nim filii muzeum narodowego, najpierw wsparta przez lokalne media, zainteresowała także media ogólnopolskie, a podpisy spływają z całego kraju a nawet z zagranicy. Pomysł popiera także zarządzający obiektem - starosta tczewski, Mirosław Augustyn, który zorganizował na ten temat konferencję. Wśród gości pojawili się: Anna Grunau przewodnicząca Rady Gminy Lichnowy, Marek Modrzejewski przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego oraz poseł RP Kazimierz Smoliński. 

Spotkanie trwało ponad godzinę. Przedstawiciele mediów liczyli na to, że podczas konferencji padnie odpowiedź na pytanie, czy znajdą się w sejmie wnioskodawcy, którzy przygotują stosowną specustawę. Ze strony posła RP Kazimierza Smolińskiego nie padły żadne obietnice. Uznał, że nie widzi możliwości połączenia obu funkcji mostu - jako drogi powiatowej i jako muzeum. Powiedział też powiedział, że najważniejsza jest funkcja komunikacyjna mostu i specustawy w tej sprawie nie będzie, czym ostudził nadzieje mieszkańców:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Takie rozwiązanie zostało przyjęte kilkanaście lat temu i jak na razie nie działa skutecznie, bo remont mostu wciąż się przedłuża, a starostwo nie posiada środków na wkład własny, by inicjować dalsze dofinansowania, o czym mówił starosta tczewski Mirosław Augustyn:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wygląda na to, że most pozostanie w gestii starostwa powiatowego, które nie dysponuje takimi funduszami, by móc w krótkim okresie doprowadzić do przywrócenia choćby przejezdności mostu. Dlatego starosta Mirosław Augustyn uważa, że jedyną szansą na odbudowanie mostu jest przejęcie zarządzania obiektem przez Skarb Państwa i poinformował, że złożył oficjalne pismo w tej sprawie na ręce Premiera i Prezydenta RP. 

Poseł Smoliński potwierdził, że widzi możliwość sfinansowania remontu mostu z rezerwy Premiera RP przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczył też, że małe szanse są na działanie podobne jak w przypadku Westerplatte. Kilkakrotnie powtarzał, że najważniejsze jest przywrócenie funkcji podstawowej mostu czyli jego przejezdności, zaś funkcja historyczna jest drugorzędna.

W dyskusję włączyła się także Anna Grunau przewodnicząca Rady Gminy Lichnowy, która podkreślała, że dla mieszkańców tej gminy najważniejsza jest przejezdność mostu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z kolei przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego Marek Modrzejewski zwrócił się do posła Smolińskiego z bardzo konkretnym apelem:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Starosta Augustyn podziękował za dotychczasowe znaczne wsparcie strony rządowej, uzyskane m.in. dzięki staraniom posła Smolińskiego. Uważa, że nie powinno być problemu w zdobyciu 35 głosów poselskich w sejmie koniecznych, by móc przygotować nową specustawę i przypomniał, że posłanka Agnieszka Pomaska złożyła już interpelację w tej sprawie. 

Marek Modrzejewski apelował do mediów i mieszkańców, aby zwiększyć nacisk na decydentów i zebrać jak najwięcej podpisów, aby pokazać jak bardzo lokalnej społeczności zależy na wspólnym celu.

W części poświęconej pytaniom dziennikarzy padły m.in. ważne i emocjonalne słowa o historycznym znaczeniu obiektu, jego unikatowym znaczeniu i formie, które można dwojako wykorzystać tak, jak dzieje się na świecie, np. Tower Bridge w Londynie.   

Posłanka Agnieszka Pomaska, która po dyskusji w starostwie zwołała swoją konferencję prasową na bulwarze, zaproponowała, aby zrezygnować ze specustawy o Westerplatte i w jej miejsce stworzyć nową, dotyczącą mostu tczewskiego, co pozwoliłoby uratować ten obiekt i przywrócić mu zarówno przejezdność jak i historyczne znaczenie. 

Internetową petycję "Most Tczewski jak Westerplatte" podpisało już ponad 2 400 osób. Dotychczas na remont mostu wydano około 70 milionów złotych. Szacunkowe dane wskazują, że aby dokończyć odbudowę według przyjętego projektu, potrzeba jeszcze do najmniej 100 milionów złotych.


Pełną retransmisję z konferencji można zobaczyć w Telewizji Tetka Tczew w sobotę, 21 września o godzinie 8:00 i 19:05.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe