Ponad 36 tysięcy złotych na zakup książek do tczewskiej biblioteki. Mieszkańcy mogą wysyłać swoje propozycje!

  • 23.09.2019, 09:42 (aktualizacja 25.09.2019, 08:44)
  • Aleksandra Kęprowska
Ponad 36 tysięcy złotych na zakup książek do tczewskiej biblioteki. Mieszkańcy mogą wysyłać swoje propozycje! fot. pixabay

Podziel się:

Oceń:

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie po raz kolejny otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych. Swoje pomysły mogą zgłaszać także tczewscy czytelnicy. Na propozycje mieszkańców zostanie przeznaczona kwota w wysokości do 10% całego dofinansowania.

Dzięki dotacji w wysokości 36 600 złotych filie biblioteczne wzbogacą się o nowe, zróżnicowane gatunkowo pozycje książkowe, wśród nich znajdą się między innymi wydawnictwa popularnonaukowe, powieści, poradniki, tomiki poetyckie, lektury i publikacje przeznaczone dla młodszych czytelników.

Tczewska biblioteka zaprasza zainteresowanych do zgłaszania propozycji zakupu konkretnych tytułów. Sugestie można przesyłać mailem na adres: [email protected] do 30 września bądź zgłaszać osobiście w filiach biblioteki.

info. MBP Tczew

Pracownicy rozpatrzą nadesłane wnioski i w miarę możliwości dokonają zakupu najbardziej oczekiwanych i najczęściej zgłaszanych publikacji. Na propozycje mieszkańców zostanie przeznaczona kwota w wysokości do 10% całego dofinansowania. Mówi Katarzyna Jędraszka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie: 

loadingŁaduję odtwarzacz...


„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Program składa się z trzech priorytetów, które realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Priorytet 1 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych (operator priorytetu – Biblioteka Narodowa)

Celem priorytetu jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w ich zbiorach, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, wydawnictw nutowych i kartograficznych w zbiorach bibliotek publicznych.

Priorytet 2 

Infrastruktura bibliotek 2016–2020 (operator priorytetu – Instytut Książki w Krakowie)

Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych oraz bibliotek publicznych wchodzących w skład innych instytucji kultury, dla których organem założycielskim jest gmina. W ramach priorytetu corocznie będą ogłaszane nabory wniosków na zadania związane z remontem, przebudową, rozbudową i budową oraz wyposażeniem  budynków bibliotek.

Priorytet 3

Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (operator priorytetu – minister właściwy ds. oświaty i wychowania)

Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

info. www.ore.edu.pl

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe