„Śliwiny są wszędzie"! Obchody 730-lecia wsi

  • 04.10.2019, 13:51 (aktualizacja 05.10.2019, 06:17)
  • Aleksandra Kęprowska
„Śliwiny są wszędzie"! Obchody 730-lecia wsi fot. facebook.com/Śliwiny

Podziel się:

Oceń:

W tym roku mija 730 lat od pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Śliwinach.

Z tej okazji sołtys wraz z Radą Sołecką oraz Kółko Rolnicze - Koło Gospodyń Wiejskich zapraszają na obchody 730-lecia Śliwin w sobotę 5 października o godz. 19.00 na placu rekreacyjnym w pobliżu głównego skrzyżowania we wsi. Nasze studio odwiedził Jacek Błaszkowski, jeden z mieszkańców Śliwin i współorganizator obchodów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Program imprezy:

- prezentacja historii wsi „Śliwiny 1289-2019" przygotowanej we współpracy z Dawnym Tczewem,

- wystawa prac fotograficznych wykonanych przez mieszkańców i zgłoszonych do konkursu „Śliwiny dawniej i dziś",

- pokaz filmu „Śliwiny z lotu ptaka" wykonanego przez nastoletniego mieszkańca Śliwin Filipa Kubiaka,

- prezentacja zdjęć z akcji „Śliwiny są wszędzie". Polegała ona na tym, że mieszkańcy wsi podczas wakacyjnych podróży wykonywali zdjęcie z okolicznościową tabliczką „Śliwiny są wszędzie" - organizatorzy akcji otrzymali 180 zdjęć z 15 krajów na trzech kontynentach,

- prezentacja diaporam gdańskiego fotografika Sławomira Fiebiga, który ilustrował między innymi swoją diaporamą na temat stanu wojennego koncert Jean Michela Jarre'a w gdańskiej stoczni w 2005 roku.

Organizatorzy zapraszają także na wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek, bigos, barszcz i wypieki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Natomiast atrakcją dla dzieci będzie zagroda z kozami. W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do pobliskiej świetlicy.


O Śliwinach

Nazwa Śliwiny pojawia się po raz pierwszy w dokumencie joannitów z 1289 roku. Położona na średniowiecznym szlaku drogowym wieś była świadkiem wielu ciekawych zdarzeń historycznych i była mocno powiązana gospodarczo z pobliskim Tczewem.

Obecnie wieś zamieszkana jest przez ok. 250 mieszkańców. To społeczność aktywnie działająca na rzecz jej rozwoju i podejmująca ciekawe inicjatywy. Wiosną 2017 roku mieszkańcy Śliwin doprowadzili do remontu zabytkowej kapliczki z 1937 roku i umieścili w postumencie kapsułę czasu z informacjami na temat współczesnego świata i grupowym zdjęciem mieszkańców wsi.

Mieszkańcy Śliwin wraz z Dawnym Tczewem organizują co roku rodzinny rajd rowerowy, pchli targ oraz inne inicjatywy. Jedną z nich jest akcja "Śliwiny są wszędzie" zainicjowana latem tego roku. Mieszkańcy wsi otrzymali kartonowe tabliczki ze zdjęciem znaku drogowego Śliwiny z dopiskiem "są wszędzie". Zabierali je na swoje wakacyjne podróże, robili z nimi zdjęcia w różnych ciekawych miejscach, które następnie były umieszczane na profilu wsi na Facebooku. Mieszkańcy przysłali w sumie 180 zdjęć z 15 krajów na trzech kontynentach.

Obchody 730-lecia wsi stanowią kolejny punkt świętowania urodzin Małej Ojczyzny mieszkańców wsi.

Informacje prasowe organizatorów. 

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe