162 urodziny Mostu Tczewskiego

  • 12.10.2019, 15:34 (aktualizacja 12.10.2019, 15:54)
  • Barbara Jackiewicz
162 urodziny Mostu Tczewskiego fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

W sobotę, 12 października 2019 roku mijają dokładnie 162 lata od oficjalnego otwarcia Mostu Tczewskiego. Ten charakterystyczny obiekt był w połowie XIX wieku najdłuższym mostem na świecie.

Most Tczewski do dziś urzeka swoją konstrukcją i pięknymi wieżyczkami, ale od lat jest niedostępny nawet dla ruchu pieszego. Nie da się po nim przejść nawet nielegalnie - przęsła nad nurtem Wisły zostały częściowo rozebrane w ramach drugiego etapu przebudowy. Końca remontu nie widać, a tuż obok mostem kolejowym mkną pociągi. Obiekt kolejowy został wyremontowany w latach 2009/2010.

Z okazji urodzin mostu Bartosz Listewnik, redaktor Tv Tetka, przy współpracy z Dawnym Tczewem przygotował film o historii tego zabytku. Jest to szczegółowe opracowanie historii obu Mostów Tczewskich w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach.

Można go oglądać na kanale Dawnego Tczewa na YouTube. Film pokazała także lokalna Telewizja Tetka Tczew.

 

Urodziny mostu to okazja, by przypomnieć trwającą akcję Most Tczewski Jak Westerplatte, której organizatorzy apelują do władz Polski o przejęcie mostu i pełne sfinansowanie pozostałych etapów jego odbudowy. Uważają, że tylko w ten sposób most może odzyskać dawną świetność i połączyć dla mieszkańców brzegi Wisły. W internecie społecznicy zebrali już ponad 3200 podpisów. Dodatkowo pojawiła się papierowa wersja petycji w „Dzienniku Bałtyckim”.

Życzymy Mostowi Tczewskiemu, by był znów był wizytówką Tczewa i powiatu, przyciągał pięknem turystów i napełniał dumą mieszkańców.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe