Zmiany w tczewskim Domu Dziecka. Potrzebne wsparcie przy wyposażeniu nowej placówki przy ul. Wyspiańskiego

  • 17.10.2019, 09:37 (aktualizacja 06.03.2020, 15:19)
  • Redakcja
Zmiany w tczewskim Domu Dziecka. Potrzebne wsparcie przy wyposażeniu nowej placówki przy ul. Wyspiańskiego fot. domdziecka.tczew.pl

Podziel się:

Oceń:

Tczewski Dom Dziecka w myśl przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, musi do końca przyszłego roku przenieść się do lokali, w których przebywać będzie nie więcej niż 14-cioro podopiecznych. Obiekt przy ul. Wojska Polskiego przestanie pełnić swoją funkcję. Dzieci przeprowadzą się do dwóch budynków, w których będą mieć bardziej domowe warunki. Lokal przy ul. Wyspiańskiego trzeba teraz wyposażyć. Dyrekcja placówki zwraca się o pomoc w realizacji tego zadania.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 2012 roku wytyczyła szereg zmian dla dużych placówek opiekuńczo-wychowawczych. W myśl przepisów bardziej przyjazne dla dzieci i sprzyjające ich prawidłowemu rozwojowi są mniejsze domy, dlatego w jednym nie powinno przebywać więcej, niż czternaścioro podopiecznych. W tczewskiej placówce działającej przy ulicy Wojska Polskiego przebywa obecnie 28 osób, a zatem do końca 2020 roku dzieci będą musiały się przenieść. Jeden dom został już zakupiony - starosta podpisał akt notarialny 7 października. W przyszłym roku planowany jest zakup drugiego. 

O sytuacji w tczewskim Domu Dziecka i planowanej przeprowadzce rozmawialiśmy z dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Elżbietą Protasiuk:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych obsługuje dwie placówki - w Tczewie (łączącą zadania socjalizacyjne i interwencyjne) i w Narkowach. Łącznie są w nich 42 miejsca, ale za zgodą wojewody podopiecznych jest 43. Są to dzieci powyżej 10 roku życia. Naszego gościa zapytaliśmy o to, w jaki sposób można im pomóc:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Szanowni Państwo,

zapewne Państwo słyszeliście, że czasy dużych domów dziecka się skończyły. I bardzo dobrze, gdyż takie miejsca nie są zbyt przyjazne dla dzieci. Znacznie lepiej się mieszka i wychowuje w kameralnych domach, zajmowanych przez nie więcej niż 14 dzieci.

Nasza Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza mieszcząca się w budynku przy ulicy Wojska Polskiego 6 w Tczewie posiada zgodę na funkcjonowanie do dnia 1 stycznia 2021 roku. Do tego czasu musimy przeprowadzić 28 wychowanków do dwóch domów po 14 osób w każdym. Powiat Tczewski dąży do uzyskania wymaganych standardów dla placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Dzięki naszym wspólnym staraniom udało się w tym miesiącu zakupić jeden dom, do którego już wkrótce przeprowadzi się 14 dzieci ? Dom jest duży, piękny  i zlokalizowany na Osiedlu Za Parkiem w Tczewie.

Z uwagi na to, że zakup domu był dla nas bardzo kosztowną inwestycją postanowiliśmy się zwrócić do Państwa z ogromną prośbą. Chcielibyśmy, aby dzieci mogły się przeprowadzić do odpowiednio wyposażonego domu. Niestety meble, które użytkujemy obecnie są już zniszczone i wymagają wymiany. Nasze zasoby finansowe są mocno ograniczone i nie wystarczą nam na zakup wszystkich potrzebnych mebli i innych niezbędnych elementów wyposażenia.

Nasza Społeczność już wiele razy pokazywała, że potrafi się zjednoczyć i pomóc tym, którzy są w potrzebie. Tym razem to my zwracamy się do Państwa o wsparcie finansowe. Z zebranych środków zakupimy meble oraz inne, niezbędne elementy wyposażenia.

Pomóżmy dzieciom umeblować dom! 

Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tczewie

Pomoc finansową można kierować bezpośrednio na konto Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tczewie na numer 18 1560 0013 2048 5527 9000 0002 z dopiskiem „na meble” lub za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe