Dotykam=Wygrywam! Oddaj stanik do re(cyc)lingu, badaj się i zadbaj o odpowiednią bieliznę [ROZMOWA]

  • 18.10.2019, 10:27 (aktualizacja 18.10.2019, 15:40)
  • Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska
Dotykam=Wygrywam! Oddaj stanik do re(cyc)lingu, badaj się i zadbaj o odpowiednią bieliznę [ROZMOWA] fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Niestety, statystyki są bezlitosne - rak piersi jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet w Polsce. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku chorobę tę diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego tak się dzieje? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100% wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Poprawnie i regularnie wykonuje je jedynie 2-3% kobiet.

15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko tego dnia, ale przez całe życie musimy dbać o swoje piersi. Niezależnie od wieku - wszystkie dziewczęta i kobiety powinny wiedzieć jak przebiega samobadanie i co zrobić, gdy wyczujemy coś niepokojącego.   

 

Celem kampanii Dotykam=Wygrywam jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Zaczynając od października kampania zbiera fundusze na działania charytatywne wspierając stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie. Do akcji dołączyły gwiazdy, które wzięły udział w nagraniu filmu nawołującego do wypracowania w sobie nawyku dbania o zdrowie piersi. Są nimi: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Lidia Popiel, Anna Gzyra-Augustynowicz, Anna Iberszer, Olga Kozierowska, Anna Męczyńska oraz pierwszy mężczyzna, który stał się ambasadorem kampanii - Qczaj, a także influencerki: siostry ADiHD, Anka Dziedzic, Karolina Cwalina, Mum Me oraz przedstawicielki młodego pokolenia: Olciiak i Lila Janowska. Pomysłodawczynią projektu, który odbywa się po raz 8 jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu, którą w organizacji akcji wspiera bieliźniana marka Panache, specjalista w zakresie rozmiarów D+, troszczący się o zdrowie i komfort kobiecych piersi.

www.dotykamwygrywam.pl

 

Nasze studio odwiedziły: Izabela Sakutova, pomysłodawczyni kampanii Dotykam = Wygrywam oraz Bogusława Gałasiewicz, prezes Stowarzyszenia Tczewskich Amazonek. Na czym polega akcja Dotykam = Wygrywam, która została zainicjowana już 8 lat temu? Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi? Jaka jest historia tczewskiego stowarzyszenia, które pomaga kobietom cierpiącym na raka piersi? Posłuchajcie! 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bogusława Gałasiewicz, prezes Stowarzyszenia Tczewskich Amazonek podzieliła się z nami historią swojej choroby. Jak żyć z rakiem piersi i czy zawsze musi oznaczać wyrok śmierci? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszystkie szczegóły kampanii Dotykam = Wygrywam dostępne są na stronie: www.dotykamwygrywam.pl. Znajdziecie tam informacje o ambasadorach tegorocznej edycji, instrukcje dotyczące samobadania piersi oraz wskazówki, w jakich sklepach można wziąć udział w akcji "Oddaj stanik do re(cyc)lingu". 

 

Wsparcie na Starcie od lat zaangażowana jest w charytatywne akcje profilaktyczne. Fundacja buduje zdrowe nawyki u nastolatek. Jej wolontariusze będący profesjonalnymi salonami brafittingowymi działającymi na terenie całej Polski, edukują w szkołach nastolatki na temat tego, jak dbać o zdrowie piersi poprzez zaszczepianie w nich od samego początku zwyczaju regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dobranego biustonosza. Więcej na temat fundacji na wsparcienastarcie.edu.pl.

 

 

Wszystkie mieszkanki Tczewa i okolicznych miejscowości, które na co dzień potrzebują informacji o profilaktyce raka piersi lub szukają wsparcia w swojej chorobie, mogą skontaktować się ze Stowarzyszeniem Tczewskich Amazonek. Spotkania grupy odbywają się w drugą i czwartą środę miesiąca o godzinie 16:00. 

Klub Spółdzielni Mieszkaniowej
ul. Żwirki 49
83-110 Tczew

Bogusława Gałasiewicz
Prezes Stowarzyszenia
tel. 502 448 128
email: [email protected]

 

 

Hanna Brzezińska, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewka
Ewka 20.10.2019, 09:45
Bardzo ważny temat !
Magdalena
Magdalena 21.10.2019, 16:08
I fajnie przedstawiony :)

Pozostałe