Daria Górka: dlaczego nie odeszłaś? Rozmowa o książce "Aż do śmierci" o kobietach, które zabiły mężów

  • 21.10.2019, 10:35 (aktualizacja 21.10.2019, 20:22)
  • redakcja
Daria Górka: dlaczego nie odeszłaś? Rozmowa o książce "Aż do śmierci"… fot. Barbara Jackiewicz

Podziel się:

Oceń:

Z Darią Górką, dziennikarką TVN rozmawialiśmy na naszej antenie na temat jej książki, która niedawno ukazała się w księgarniach w całym kraju.

16 października premierę miała książka “Aż do śmierci”, autorstwa pochodzącej z Tczewa Darii Górki, reporterki TVN24, w której przedstawia wnikliwą analizę życia ofiar przemocy domowej. Dziennikarka próbowała  znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego krzywdzone kobiety latami tkwią przy swoich oprawcach.  W swojej książce Daria Górka stara się odkryć, kim są kobiety odsiadujące w polskich więzieniach wyroki za morderstwo i co w ich życiu spowodowało, że zdecydowały się podjąć desperacką próbę ucieczki ze związku.

Najważniejsze w wspieraniu osób dotkniętych przemocą jest bycie przy nich. Czasami pozwolenie im opowiedzieć o  tej swojej historii [...] bez oceniania.

W książce poza historiami głównych bohaterek znajdziemy też analizę polskiego systemu wsparcia dla osób doświadczających przemocy. To także próba psychologicznego wyjaśnienia zjawiska przemocy, wyuczonej bezradności i poczucia osamotnienia, które towarzyszą kobietom. 

O pracy nad książką i wyzwaniu, jakie się z tym wiązało z naszym gościem rozmawiała Barbara Jackiewicz:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej o książce Darii Górki pt. "Aż do śmierci" w audycji "Puk, puk, tu book book" na antenie Telewizji Tetka Tczew we wtorek, 22.10 o godz. 17:35.


Od wydawnictwa MOVA:

Książka Darii Górki "Aż do śmierci" to głos oddany kobietom, które głosu nigdy nie miały, historie kobiet, które dotarły do własnych granic i z ofiar przeistoczyły się w katów. Kobiet, które odważnie lub bezmyślnie, w akcie desperackiej samoobrony przed przemocą domową, postanowiły powiedzieć dość i zabiły. Reporterka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego krzywdzone kobiety latami tkwią przy swoich oprawcach w narastającym cierpieniu i bezradności. 

Opowieści o ich związkach zaczynają się od siniaków, krwiaków, poważnych złamań i krwi, którą musiały szybko tamować, żeby nie zabrudzić kanapy. Przez lata zamiast czułych pocałunków, otrzymywały uderzenia w twarz, zamiast czułych słów, słyszały wyzwiska. Były kopane, poniżane, okaleczane i zmuszane do prostytucji. Taki los zgotowali im mężczyźni ich życia, ci sami, którzy wielokrotnie deklarowali miłość.

Moment, w którym dotarły do granicy swojej wytrzymałości nie zawsze pamiętają...

W rozmowach z więźniarkami, psychologami więziennymi, pracownikami Niebieskiej Linii i prawnikami, Daria Górka szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie – jak wyrwać się z kręgu przemocy? Dziennikarka stawia tezę, iż przemoc karmi się milczeniem i tylko nasze mówienie o niej, odkrywanie tego, co zakryte, pozwoli rozpocząć długotrwały proces wyswobadzania się z jej pułapki.

25 listopada rusza międzynarodowa, 16 dniowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt, a dzień 25 listopada jest Dniem przeciwko przemocy wobec Kobiet. Tą książką można przerwać milczenie i włączyć się w kampanię.

redakcja

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe