Oskar Makowski został Innowatorem Jutra! [ROZMOWA]

  • 25.10.2019, 16:56 (aktualizacja 30.10.2019, 14:41)
  • Barbara Jackiewicz
Oskar Makowski został Innowatorem Jutra! [ROZMOWA] mat. prasowe E(x)plory / www.facebook.com/Explory

Podziel się:

Oceń:

W Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni na Gdynia E(x)plory Week 2019 spotkali się młodzi naukowcy. Na uroczystej gali wręczono nagrody dla najzdolniejszych. W gronie docenionych osób znalazł się Oskar Makowski z Tczewa. Otrzymał tytuł Innowatora Jutra.

Gdynia E(x)plory Week (23-25 października 2019) to największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie, które organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Impreza skierowana jest do młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, start-upów, innowacyjnych firm, naukowców, pasjonatów nauki i nowych technologii. Uczestnicy biorą udział w warsztatach, pokazach naukowych, debatach i panelach dyskusyjnych, wymieniają pomysły i idee. W tym roku była okazja spotkać się z twórcami bloga crazynauka.pl Piotrem i Aleksandrą Stanisławskimi oraz z autorem kanału YouTube Uwaga! Naukowy bełkot Dawidem Myśliwcem. 

Nieodłączną częścią Gdynia E(x)plory Week jest wręczanie nagród w konkursie naukowym. W piątek, 25 października na uroczystej gali wyróżnienia, stypendia i wsparcie finansowe otrzymali najzdolniejsi młodzi ludzie z całej Polski:

Anna Skierska z II LO w Szczecinie otrzymała główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Jej zwycięski projekt dotyczył zmodyfikowanych nanokrystalicznych ogniw słonecznych. Drugą nagrodę (7 tys. zł) otrzymał Szymon Kanikowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu za wykrywacz nowotworów na podstawie pomiaru stężenia glukozy w tkankach, a trzecią (5 tys. zł) - Bartosz Piechocki z IV LO w Poznaniu za innowacyjną modyfikację skrzydła samolotu zwiększającą bezpieczeństwo lotu, który dodatkowo został wyróżniony wyjazdem na konkurs International Science and Engineering Fair do USA. Pojedzie tam także Piotr Walczak XL LO w Warszawie, który otrzymał też specjalną nagrodę za badanie mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M.

Tytuł Innowatora jutra przyznawany w konkursie publiczności przez internautów przypadł tczewianinowi Oskarowi Makowskiemu z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie za badania nad wykorzystaniem larw drewnojada do przemysłowej utylizacji styropianu. Oskar otrzymał dofinansowanie na wyjazd na dowolną konferencję naukową. Pojedzie też na targi Expo-Sciences Europe wraz z Michałem Kaczmarkiem z Technikum nr 4 z Włocławka wyróżnionym za sygnalizator palenia odpadami toksycznymi oraz z Marcelem Kijanką, Kapcrem Kiedosem i Pawłem Klechą z I LO w Wieluniu, którzy opracowali aplikację Lorma pozwalającą skutecznie komunikować się z osobami głuchoniewidomymi.

 

Oskar Makowski odwiedził nasze studio i opowiedział o wrażeniach z plebiscytu oraz o procesie badawczym: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wyróżnień było więcej - jury doceniło projekt dotyczący ibuprofenu w środowisku trójki młodych naukowców z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Mateusza Malikowskiego, Julii Kosińskiej i Kaliny Wiśniewskiej. Z kolei Jacek Orszulik z Centrum Kształcenia Praktycznego i Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju doceniony został za opracowanie systemu pomagającego osobom niesłyszącym poruszać się bezpiecznie rowerem po drogach. Zauważono też Krzysztofa Piotrowskiego z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku, który otrzymał nagrodę Innowacja Społeczna za przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także Agatę Gaweł z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie za badania nad naturalnym inhibitorem oporności wielolekowej oraz Sylwię Umińską i Dawida Parola z II LO w Ostrołęce za wykorzystanie biobójczych właściwości ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolnym.

Nagrody otrzymali także opiekunowie naukowi, którzy wspierali młodych ludzi w realizacji ich pomysłów.

Zapamiętajcie te nazwiska. Ci zdolni młodzi ludzie mogą niebawem zmienić świat na lepsze. Gratulujemy!

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe